SYDNEY CROSBY:BUZ HOKEYİNİN GENÇ EFSANESİ...

1987 yılında buz hokeyinin beşiği Nova Scotia, Kanada’da dünyaya gelen Sydney, henüz iki yaşındayken evlerinin arka bahçesinde sopa ve pakla oynamaya başladı. Çamaşır kurutma makinasına çektiği şutlarla ailesine maddi zarar verse de gelecekte ne olacağına dair ipuçlarını vermişti bile… Sydney’nin babası Troy Crosby, Kuzey Amerika’nın en önemli genç liglerinden biri olan Quebec Major Junior Hockey League(QMJHL) takımı Verdun Junior Canadiens’te kalecilik yapmış, hatta 1985 Memorial Cup finallerinde kaleyi korumuş eski bir hokeyciydi. Aslında, 1984 NHL Draft’ında Montreal Canadiens tarafından 240. sırada seçilmişti ancak NHL’de oynama fırsatını hiç yakalayamadı. Şimdi, küçük Sydney babasının yolunda yürüyecek, ama babasının yapamadığını başaracaktı.

Sydney yedi yaşına geldiğinde yaşıtları arasında kendini hemen belli ediyordu. İlk gazete röportajını 7 yaşındayken verdi. 13 yaşına geldiğinde, yani 2000 yılında, ailesi 17 yaş grubu (midget) liginde oynaması için başvursa da Nova Scotia Hokey Konseyi bunu reddetti. Ancak, Sydney, oynadığı takımları tek başına sırtlıyordu. 14 yaşında, takımı Dartmouth Subways formasıyla normal sezonda 217 puana ulaştı ve takımını Air Canada Cup’ta ikinciliğe taşıdı. Finallerde kaydettiği 18 puanla hem turnuvanın en skorer oyuncusu oldu hem de MVP(En Değerli Oyuncu) Ödülü’ne layık görüldü.

Geleceğin yıldızı Sydney Crosby, 2002 yılında gelişimi için Amerika’nın hokey merkezi Minnesota’da bir yatılı okula kaydoldu. O sezon takımı Sabres’i ABD Ulusal Şampiyonluğuna taşıdı. Artık genç liglerde oynayabilecek yaştaydı ve Kuzey Amerika’nın buz hokeyi sahnesine adımını atmaya hazırdı. Seçmelerde, QMJHL takımı Rimouski Océanic tarafından ilk sırada seçildi. İlk sezonuna fırtına gibi başladı ve defalarca “Haftanın Oyuncusu”, “Ayın Oyuncusu” seçildi. Sezon sonunda ise Yılın Oyuncusu ve Yılın Çaylağı seçilirken, 54 gol ve 81 asistle normal sezonun en skorer oyuncusu oluyordu. Crosby, bu üç onura aynı sezonda ulaşan ilk oyuncu oldu.

Sydney Crosby, amatör yıllarında birçok buz hokeyi otoritesinin dikkatini çekmişti. Bunlardan biri de buz hokeyinin yaşayan efsanesi Wayne Gretzky idi. Gretzky, gelecekte rekorlarını kimin kırabileceği sorulduğunda Sydney Crosby cevabını veriyor, Sydney’nin Mario Lemieux’dan sonra gelen en iyi oyuncu olduğunu söylüyordu.

Quebec Gençler Ligi QMJHL’deki ikinci sezonunda takımının 28 maçlık yenilmezlik serisi ile rekor kırmasında pay sahibi oldu. Memorial Cup finallerine yükseldiler, ancak London Knights’a kaybettiler. Artık, Sydney kendini kanıtlamış, NHL için hazır olduğunu göstermişti. Herkes için kesin olan şey Crosby’nin NHL Draft’ında ilk sırada seçileceğiydi. Sydney’nin gireceği 2005 Draft’ında takımların sıraları daha önceki sezonlardaki play-off sayıları ve önceki draft haklarının dikkate alındığı bir kura sistemi ile belirlenecekti. (Çünkü bir önceki NHL sezonu grev nedeniyle oynanamamıştı.) Sydney’nin bir numarada seçileceği kesin olduğundan o seneki seçme “Sydney Crosby Loto” ya da “Sydney Crosby Sweepstakes” olarak anıldı.

Sydney, NHL’e gelmeden önce milli formayı da başarıyla taşıdı. Dünya Gençler Şampiyonası’nda Kanada formasını 16 yaşında giyerek bunu başaran 5. hokeyci oldu. 16 yaşında, 2004’te Kanada ile dünya ikiciliği yaşadı. Bir sene sonra, 2005’te ise altın madalyaya uzanan takımda yer alırken, 6 gol ve 3 asistle altında büyük pay sahibi oluyordu. Crosby, daha sonra o zaferi hayatının en önemli hokey anı olarak tanımlayacaktı.

2005 Draftı beklendiği gibi sonuçlandı. Sydney Crosby, Pisttsburgh Penguins tarafından ilk sırada seçildi. İlk NHL maçını 5 Ekim 2005’te New Jersey Devils’e karşı oynadı ve takımı adına sezonun ilk golünün asistini yaptı. İlk NHL golünü ise 8 Ekim’de takımın kendi evindeki ilk maçında, Boston Bruins’e attı. Aynı maçta 2 de asist yapmıştı. NHL’deki ilk sezonunda bir buz hokeyi efsanesi Mario Lemieux ile yan yana oynadı. Ancak yazık ki, Lemieux 26 maç sonra, geçirdiği kalp krizi nedeniyle emekli olmak zorunda kaldı.

İlk sezonun ortasında Penguins bir koç değişikliği yaşadı ve yeni koç Michael Terrien Crosby’yi asistan kaptanlığa getirdi. Bu durum, hokey otoriteleri tarafından oldukça eleştirildi. Ne de olsa Crosby henüz NHL’e adımını yeni atmış bir çaylaktı.

O sene başında Pittsburgh’da hedefler büyük de olsa, takım Doğu Konferansı’nı son sırada bitirdi. Ancak NHL’deki ilk sezonu Sydney için kişisel bir başarı oldu. Çaylak sezonunda 63 asist ve 102 puanla daha önce Lemieux’a ait olan takım rekorlarını kırdı. NHL tarihinde 100 puanı geçen en genç oyuncu oldu.

Buna rağmen Crosby oldukça eleştiriliyordu. Hakemlere itirazları, koçla ve diğer oyuncularla ilişkilerindeki tavırları tepki çekiyordu. Crosby, çaylak sezonunda 100 dakika ceza ve 100 puan barajını birlikte geçen ilk oyuncuydu. Bu durumuyla, gençliğinde Crosby gibi agresif olan Gretzky’ye benzetiliyordu. Gretzky’ye göre Sydney olgunlaştıkça bu yapısı da kaybolacaktı.

Crosby, çaylak sezonunun hemen ardından 2006 Dünya Şampiyonası’nda Kanada’nın asistan kaptanı olarak oynadı.9 maçta ulaştığı 8 gol ve 8 asiste rağmen takımı kupayı kazanamazken, turnuva tarihinin en genç sayı kralı oluyordu. O turnuvada en iyi forvet oyuncusu seçilirken, all-star takımına da adını yazdırdı.

 

Pozisyon

Centre

Sopa

Sol

Boy
Kilo

1.80 m
91 kg

Takım

Pittsburgh Penguins (NHL)

Ülke

Kanada

Doğum

7 Ağustos 1987
Cole Harbour
Nova Scotia, Kanada

NHL Draft

Toplamda 1. sıra, 2005
Pittsburgh Penguins

Web sitesi

crosby87.com

İkinci NHL sezonunda çaylak sezonunun üstüne koyarak devam etti. İlk hat-trickini 28 Ekim 2006’da Philedelphia Flyers’a karşı yaptı. Altı hafta sonra yine Flyers’a karşı 1 gol ve 5 asistle ilk altı puanlık maçını oynuyordu. Normal sezonu 79 maçta 36 gol ve 84 asistle, ligin en skoreri olarak tamamladı. Crosby, Kuzey Amerika’nın dört büyük profesyonel sporunun (buz hokeyi, basketbol, amerikan futbolu, beyzbol) tüm tarihinde, bir sezonu en skorer tamamlayan en genç sporcu oldu. O sezon, Pittsburgh, genç yıldızları Crosby, Malkin ve Staal ile büyük bir çıkış yakaladı. Önceki sene son sırada tamamladıkları Doğu Konferansı’nı beşinci tamamladılar ve 2001’den beri ilk kez play-offlarda yer aldılar. İlk turda karşılaştıkları Ottawa Senators’a kaybederken, Crosby 5 maçta 5 puanla ilk play-off deneyimini yaşıyordu.

Ottawa serisinden sonra Penguins, Crosby’yi takımın yeni kaptanı olarak ilan etti. Sydney Crosby, 19 sene, 9 ay ve 24 günle NHL tarihinin en genç kaptanı olarak tarihe geçiyordu. Aslında, sene içinde de kaptanlık teklif edilmiş, ancak Crosby o zaman bunu reddetmişti. Sydney şöyle diyordu:

“O zaman, benim için doğru olmayacağını düşünmüştüm. Takım olarak çok iyi gidiyorduk ve böyle şeyleri bozmak istemezsiniz. Kişisel olarak, bu sorumluluğu almaya henüz hazır değildim. Play-offta oynamak ve o deneyimi yaşamak bana daha da güven verdi. Bununla birlikte omuzlarımda daha fazla yük olacağını anlıyorum, ancak bu artık hazır olduğum bir şey. Kaptanlık konusunda çok rahatım ve sabırsızlanıyorum.”

Sydney Crosby, o sene NHL Ödülleri’ne damga vuran isim oldu. Hart Memorial Trophy(En Değerli Oyuncu Ödülü), Lester B. Pearson Ödülü(NHL Oyuncuları Birliği tarafından seçilen en değerli oyuncuya verilir.) ve Art Ross Trophy’yi (normal sezonda en fazla sayı üreten oyuncuya verilir) aynı sezonda kazandı. Lester B. Pearson Ödülü’nü kazanan en genç oyuncu olurken, Hart Memorial Trophy’yi kazanan ikinci en genç oyuncu (Gretzky’den sonra) oluyordu. Aynı zamanda İlk All-Star Takımı’na seçilen en genç oyuncu oldu.

Sezon sonunda Penguins’le olan kontratını 43.5 milyon dolar karşılığında 5 yıl daha uzattı. Crosby, ertesi sezon ise sakatlıklarla boğuştu. 18 Ocak 2008’de oynanan Tapma Bay Lightning maçında ayağıyla borda çaptı ve 21 maçta takımını yalnız bıraktı. All-Star maçında da oynayamadı. İki maç oynadıktan sonra sakatlığı tekrar nüksetti ve 7 maç daha buzdan uzak kaldı. O sene kaçırdığı 28 maça ve yaşadığı sakatlığa rağmen 53 maçta 72 sayıya ulaşmayı başardı.

Crosby’nin yokluğunda Penguins’i yükselen Rus yıldız Evgeni Malkin sırtladı. Crosby’nin dönüşüne ek olarak Penguins, Atlanta’dan Marian Hossa’yı da kadrosuna dahil edince Pittsburgh rakiplerin korktuğu bir takım oldu. O sene Atlantik Grubu’nu ilk sırada bitirdiler ve play-offta Ottawa Senators, New York Rangers and Philadelphia Flyers’ı eleyerek Stanley Cup Finaline yükseldiler. Penguins, 1992’den beri ilk kez finaldeydi ve rakip Detroit Red Wings’ti. Ne var ki Crosby’nin Penguins’i, Detroit’e karşı seriyi 4-2 kaybetti. Sydney Crosby, play-offta ulaştığı 27 puanla(6 gol,  21 asist) Conn Smythe Trophy’yi (play-offlarda takımına en fazla katkı sağlayan oyuncuya verilir) Detroit’li Zettergberg ile paylaşıyordu.

Sydney Crosby, ertesi sezon, yani 2008–2009 sezonunu başında, 18 Ekim 2008’de 100 gol, 200 asist ve 300 puan barajlarını geçmeyi başardı. Crosby, Malkin ile iyi bir ikili oluşturmuş, Malkin de 200 puan barajını geçmişti. Sydney, normal sezonu 33 gol ve 70 asistle tamamlarken, bu kez Malkin’in ardından ikinci sırada yer alıyordu. Play-offun ilk turunda Philedelphia Flyers’ı rahat geçtiler. Sıradaki rakip NHL’in en gözde yıldızlarından biri olan Alexander Ovechkin’in Washington Capitals’ıydı. Sydney-Ovechkin karşılaştırmaları seriyi oldukça popülerleştirdi. Seri Penguins’ten Crosby-Malkin ikilisi ile Capitals’ın süper yıldızı Ovechkin arasında bir düelloya dönüştü. Serinin ikinci maçında Crosby ile Ovechkin 3 er golle ilk play-off hat-tricklerini yaparken o maçtan Crosby üzgün ayrıldı. Crosby’nin Penguins’i 2-0 geriye düşmüştü ama sıradaki üç maçı aldılar, ve serinin son ve yedinci maçında Capitals’ı devirerek yola devam ettiler. Crosby, Ovechkin ile olan savaşını kazanmıştı.

Crosby önderliğindeki Pittsburgh Penguins, Doğu Konferansı Finali’ndeki rakipleri Carolina Hurricanes’i 4-0 ile süpürdü ve Stanley Cup finalinde ikinci kez üst üste Detroit Red Wings ile eşleşti. Penguins, Detroit karşısında seriyi son maça kadar taşıdı. Sonunda Detroit’i deplasmanda devirerek Stanley Cup’ı kazandılar. Kaptan, son maçın ikinci periyodunda sakatlanıp son periyodu benchten seyretmek zorunda kalsa da kupada onun payı çok büyüktü.  Kaptan Sydney Crosby, önceki sene çok yaklaşıp elde edemediği kupayı kaldırırıken bir rekoru daha ekliyordu biyografisine: 21 sene, 10 ay ve 5 gün ile Stanley Cup’ı kaldıran en genç kaptan olarak tarihe geçiyordu. Kupayı ise şu anda Penguins Genel Menajeri olan efsane Mario Lemieux’ye getiriyordu. Sydney, çocuk yaşta evlerinin garajında başladığı hokey serüveninde tepe noktasına ulaşmıştı.

Sydney Crosby, buzdaki başarısı dışında Kuzey Amerika’da en çok ilgi gören sporculardan biri olurken, yaptığı reklam anlaşmalarıyla da adından söz ettirdi. 2007’de Time Magazine dergisi tarafından “En Etkili 100 Kişi” listesine aday gösterildi. Buz hokeyi malzeme şirketi Reebok’ın reklam yüzü olan Sydney Crosby adına “SC87” adıyla bir marka oluşturuldu. 1987 doğumlu olan Sydney, forma numarasını bu yüzden 87 seçerken, son anlaşmasını da yıllık 8.7 milyon dolar olarak imzaladı. Crosby’nin 87 numaralı Pittsburgh forması 2005 ten 2008’e kadar nhl.com’da en çok satılan forma oldu…

Hazırlayan:Halil Alper Tokel ,Kaynak:http://en.wikipedia.org/wiki/Sidney_Crosby

Bu sitede yayınlanan yazılar izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.Ancak, izin alındıktan sonra yazının yayınlandığı sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.

07.07.2009 19:25

Bu sayfayı arkadasinla paylas...
Hakkımızda | Site Haritası | ODTÜ | Bize Yazın | ©2008 ODTÜ Buz Sporları Topluluğu | www.icesports.metu.edu.tr. All Rights Reserved. Powered by Halil Alper Tokel