ALMANYA'DA BİR TÜRK HOKEYCİ:DENİZ ERTAN...

Yer Almanya...Frankfurt’a 40 km uzaklıktaki Offenbach kenti... 15 yaşındaki bir Türk buz hokeyi kalecisi, Deniz Ertan,  Almanya Kuzey Gençler Ligi’nde kalesini koruduğu  Rote Teufel Bad Nauheim takımıyla bir maçtan gol yemeden, 11-0 lık galibiyetle ayrılıyor. Böylece ligde şu ana kadar bir maçı gol yemeden tamamlayan en genç kaleci oluyor. Henüz 15 yaşında, hem de kendisinden yaşça büyük oyuncuların liginde adından söz ettirmeyi başaran Deniz, Avrupa’nın göbeğinde kariyerine görkemli bir start veriyor.

27 Ekim 1993’te Almanya’da doğan Deniz Ertan, buz hokeyine 7 yaşındayken Young Lions Frankfurt takımında başlamış. 2003 yılında, yani 10 yaşında kaleciliğe ilk adımını atan Deniz’in ilk antrenörü ise 1980 lerin başında bir dönem NHL takımı Detroit Red Wings’in kalesini de koruyan Corrada Micalef...2005’te Darmstadt Stars takımına geçtikten sonra Schüler (genç takımın bir altı) takımının birinci kalecisi olan Deniz,  bu kulüpte ikinci sezonu da tamamladıktan sonra, 2007-2008 sezonunun başında halen formasını giydiği “Rote Teufel Bad Nauheim“ kulübüne transfer olarak Schüler takımının birinci kalecisi olmuş.

Sezonun başında kulübün genç takımının kalecisi Alexander Wagner’in sakatlanmasıyla normalde 1991-92 doğumlu oyuncuların yer aldığı ligde 1993 doğumlu tek kaleci olarak kaleyi koruyan Deniz Ertan, bir maçtan gol yemeden ayrılan en genç kaleci olarak adından söz ettirirken, kulübün web sitesinde de Deniz’den övgüyle bahsediliyor. Her oyuncuya bir takma adın yakıştırıldığı sayfada yaşı nedeniyle „takımın çaylağı“ ismi uygun görülen Deniz’in gol yemeden bitirdiği maça (shut-out) da yer veriliyor.

Deniz’in bu performansı Almanya Milli Takımının da dikkatini çekmiş. Almanya Buz Hokeyi Federasyonu‘nun(DEB) Aralık 2007 ve Şubat 2008’de olmak üzere iki kez Füssun kentine kampa davet ettiği,  Almanya 16 Yaş Altı Milli Takımının kalesini korumaya aday 8 kalecinin arasında Deniz Ertan da yer alıyor. Deniz bu açıdan Alman Milli takımının kalesini de zorluyor. Sezon sonunda oynanan Eyalet Ligi'nde de Hessen eyaletinin 15 yaş altı takımının birinci kalecisi olan Deniz’in hedefleri arasında profesyonel kaleci olmak, milli takımda oynamak ve tabii ki her buz hokeyi oyuncusunun hayallerini süsleyen NHL’de oynamak var. Ancak milli takım konusunda önünde iki seçenek bulunuyor: Türkiye ya da Almanya... Türk milli takımında oynamayı istediğini belirten Deniz şöyle diyor: “Türk milli takımında oynamayı tabii ki isterim, ancak bana kimse ulaşmadığı için  ben de çok fazla araştırmadım.Eğer Türk milli takımında  oynama şansım varsa bunu hemen bilmeliyim, çünkü Almanya Buz Hokeyi Federasyonu(DEB) tarafından iki kez kampa davet edildim. Ona göre bir karar vermem lazım...“

Deniz, Hessen Eyaleti U16Takımının da 1. kalecisi...

Offenbach’ta öğrenimini de sürdüren Deniz 4 yıl sonra liseden mezun olacak. Almanya’daki Türk hokeyci, üniversitede ise informatik üzerine okumak istediğini söylüyor. Türkiye ile bağlarını koparmayan ve en son 2008 yazında Türkiye’ye geldiğini söyleyen Deniz, Almanya’da ailesi ile birlikte yaşıyor. Annesi mali muhasebe, babası ise programcılık üzerine çalışıyor.Deniz’in ülkemizde birçok akrabası da var...Her yaz ailesi ile birlikte ülkemize akrabalarını ziyarete gelen Deniz'in başarıları ailesini de gururlandırıyor...

Almanya’da buz hokeyi sezonu temmuz ayında başlıyor, nisan ayında ise bitiyor. Ancak Deniz, yaz aylarında da hokeyden ayrı kalmıyor. SC Torpedo Steinberg adlı inline hokey kulübünde kalecilik yapan Deniz takımın en genç oyuncusu... Buz hokeyi oyuncularının sezon dışında antrenmanları aksatmamak için tercih ettiği ve buz hokeyine de çok fayda sağlayan inline hokey, Deniz'in sezon dışında da antrenmanlı kalmasını sağlıyor.

Deniz, inline hokey takımı ile antrenmanda...

 

Pitching Mashine profesyonel modelleri hızı saatte 100 mile varan paklar fırlatabiliyor...

Biraz da Deniz’in kalecilik üzerine aldığı eğitimden bahsedelim... Kaleciliğe ilk başladığı kulüp olan Young Lions Frankfurt’taki antrenörünün eski NHL oyuncusu Corrrado Micalef olduğundan bahsetmiştik. Deniz’in daha sonraki antrenörleri de Kanadalı antrenörü aratmayacak cinsten... Deniz’in ikinci kulübü olan Darmstadt Stars’taki antrenörü 1978-88 arasında 10 yıl boyunca Rus devi Spartak Moskova’nın kalesini koruyan Viktor Doroschenko... 15 yaşındaki Deniz şu ana kadar birçok kaleci eğitimi kampına da katılmış. Boş zamanlarında da özel antrenman programıyla çalışan Deniz sık sık top fırlatma makinasıyla antrenman yapıyor.Buz hokeyinde özellikle genç kalecilerin reflekslerini geliştirmesiyle ünlü olan ve "pitching mashine" olarak adlandırılan bu makina, kaleciler için çok önemli bir antrenman kaynağı olarak görülüyor.

Almanya’da elde ettiği başarılarla Almanya Buz Hokeyi milli takımının kapılarını zorlayan bu Türk, kazandığı başarılarla adından çok söz ettireceğe benziyor. Türk milli takımında oynamak istediğini açıkça belirten Deniz’i milli takımımıza kazandırmak ise federasyonumuza düşüyor.  Onu bir gün ay yıldızlı forma ile milli takımımızın kalesinde görebileceğimizi umarak Deniz’e Almanya’da başarılar diliyoruz.

Fotoğraflar:

Hazırlayan:Halil Alper Tokel

Kaynak:Cüneyt Kozan

15.06.2009

Bu sayfayı arkadasinla paylas...
Hakkımızda | Site Haritası | ODTÜ | Bize Yazın | ©2008 ODTÜ Buz Sporları Topluluğu | www.icesports.metu.edu.tr. All Rights Reserved. Powered by Halil Alper Tokel