Yuvarlatılmış Dikdörtgen:

>>>English

Yuvarlatılmış Dikdörtgen: Hoş Geldiniz...
Yuvarlatılmış Dikdörtgen:
Kayan Yazı *** ODTÜ Buz Sporları Topluluğu ve Buz Hokeyi Takımları Resmi Web Sitesi ***
Yuvarlatılmış Dikdörtgen: 	
Yuvarlatılmış Dikdörtgen:

PATENLER, ÇELİKLER, GİYSİLER

Sponsorluk

Kurslar

İletişim

Tekerlekli Paten

Ürünler

Etkinlik Takvimi

Basında Biz

Yuvarlatılmış Dikdörtgen: ODTÜ BUZ SPORLARI TOPLULUĞU

Bağlantılar

Yuvarlatılmış Dikdörtgen: GAZETE 
ODTÜLܒden
 bir hikaye:
“ODTܒnün 
taze takımı:
ODTÜ HOKEY”

     Patenlerin altına takılan çelikler, 3-4 mm genişliğindedir ve karbon çeliğinden imal edilmiştir. Bu çelikler, belli belirsiz derecede içbükeydir ve patencinin buz üzerinde kaymasını, dönmesini, durmasını sağlar.

Çeliğin 3-4 mm genişliğindeki buzla temas eden yüzeyi hafifçe içe doğru oyuktur ve bu oyuğa oluk adı verilir. Bu oyukluk nedeniyle çeliğin iki kenarı bıçak gibi keskindir ve bu keskinlik sayesinde buzu kavrar.
 


Çeliğin ayağın içe bakan kısmına
"iç kenar", dışa bakan kısmına "dış kenar" adı verilir. İç kenar ve dış kenarlar, patencilerin buzda kontrolünü ve hızını sağlar. Çeliğin ön ucunda yer alan ve "tırtıl" adı verilen dişler de, jump öncesinde itme gücü, spinlerin yapılmasını ve yön değiştirmeyi sağlar.

Çelikler ve botlar ayrı ayrı satılır. Çelikler, botlara vidalanarak tutturulur. Bu da ayrı bir ustalık işidir. Çelikler, bota tam ortalanarak vidalanmalıdır. Çelikler, ilk kullanılacağı zaman oluk açılmalı, yani çeliğin yüzeyi içe doğru hafifçe bilenmelidir. Bu yapılmazsa, çelik buzu iyi kavramaz; bu da patencinin buzdaki kontrolünü, genel olarak kaymasını olumsuz etkiler.Botlar deriden yapılır. Tabanları, çeliklerin vidalanabileceği biçimde kalın ve sağlam köseleden yapılmıştır. Botların iç kısmı ayağı ve özellikle ayak bileğini iyi kavrayacak şekilde takviye edilmiştir. Botlar ayağı ne sıkacak kadar küçük, ne de ayağın kavramayacak kadar büyük olmalıdır. Patencinin, ayağına uygun olmayan patenle rahat kayması mümkün değildir.

Bot, ilke kez kullanıldığında pek rahat değildir. Patencinin bota alışması, ayağın bota alışması gerekir. Yani patenciler arasında yaygın deyişle botun "kırılması" (yumuşaması) gerekir. Bu da belli bir süre ister. Bu nedenle, kaymalarını olumsuz etkilememesi için patenciler yarışmaya az bir zaman kala patenlerini yenilemezler. Alışma dönemi beklenenden uzun sürebilir; bu yüzden yarışma öncesi patenciler genellikle böyle bir riske girmezler. Erkekler genellikle siyah, bayanlar beyaz pateni tercih ederler. Ama son yıllarda değişik renkli patenler de görülmektedir.Kostümler (giysiler) de günümüzde ayrı bir sanayii dalı haline gelmiştir. Programın ayrılmaz bir parçasıdır. Bir patenci rasgele bir giysi seçmemeli, kostümü, programın tarzını, müziği, genel olarak koreografiyi tamamlayan bir parça olmalıdır. Yani giysi, sadece basit bir giysi değil, performansın tamamlayıcı bir unsurudur.

Bayanlar, giysinin altına uzun çorap giyerler. Özel yapım olan bu çoraplar, bazı patencilerde görüldüğü gibi patenin üzerine kadar iner ve onu kaplar. Erkeklerin giysisi de tulum gibi tek parça ya da pantalon ve gömlek biçiminde iki parça olabilir. Pantolonlar uzun olmalıdır (12 Ocak 2006).

 

Kaynak:     http://www.buzpateni.com/paten_celik_giysi.htm

Başa Dön
Metin Kutusu: Copyright © 2008 www.icesports.metu.edu.tr. All Rights Reserved. Powered by ODTÜ BUZ SPORLARI TOPLULUĞU WEB KOMİTESİ