BUZ HOKEYİ NEREYE GİDİYOR?

            Buz sporları ile ilgilenen herkesin sabırsızlıkla beklediği, 2011 yılında Erzurum’da düzenlenecek olan Üniversiteler arası kış olimpiyatları “Universiade” öncesinde Türkiye’de oynanan buz hokeyi çoğu zaman izleyenlere heyecanlı bir maçtan çok mecburiyetten oynanan dakikaları izlettirmekte. Aynı ligde bulunan ancak ne kalite ne de ciddiyet anlamında birbirlerine rakip olamayacak takımların maçları çok zevksiz geçerken, bu, sporun gelişmesinin önünde bir engel olarak gözüküyor. Bunun çaresi ise çok açık: Liglerdeki takım sayılarını azaltıp lig sayısını artırarak, birbirine denk takımlardan oluşan ve çekişmeli maçların oynanacağı ligler oluşturmak.

Türkiye’de en iyi buz hokeyinin oynandığı lig olan Erkekler Süper Liginde oynanan maçların çoğu farklı sonuçlarla biterken, takımlar arasındaki uçurum ligin ve doğal olarak buz hokeyinin kalitesini olumsuz etkiliyor. Süper Ligde normal sezonda oynanan 42 maçın sadece 8 tanesi 0–3 arasında bir farkla biterken, 12 maçtaki fark 6 ile 10 arasında, 5 maçtaki fark 11 ile 15 arasında oluştu.6 maç ise 15 ve üzerinde farkla biterken, bu 6 maçın 3 tanesinde fark 20yi geçti. İzleyenler için son periyotlar izlenmez hale gelirken, oynayanlar da oynadıkları oyundan keyif alamıyorlar. Bununla birlikte birbirine rakip olabilecek takımların maçları heyecan içinde geçiyor. Türkiye’nin en iyi 2 takımı Polis Akademisi ve Kocaeli BB Kağıt Spor’un Ankara’da oynadığı normal sezon mücadelesi izleyenlere keyifli anlar yaşatırken, play-offa yükselen diğer iki ekip Başkent Yıldızları ve Ted Ankara Kolejlilerin aralarında oynadıkları maçlar da seyir kalitesi yüksek maçlar olarak sayılabilir. Ancak Polis Akademisi’nin Anka, Ankara BB veya İstanbul Paten ile yaptığı maçlar keyifsiz ve sıkıcı geçiyor.

Bayanlar liginde de durum pek farklı değil.1 etap maçlarında 10 maç 8 ve daha üstü farkla sona erdi.2. etapta da benzer sonuçlar görüldü. Erkekler 1. ligde ise durum daha da vahim. Her geçen gün sayısı artan erkek takımlarının liglerde boy gösterdiği en düşük kademe olan 1. lige yeni katılan ekiplerin tecrübesiz ve çaylak oyuncuları, uzun süredir liglerde mücadele eden oyuncular karşısında mücadele etmek zorunda kalıyor. Üstüne üstlük ortaya çıkan sonuçlarla hem hokeye yeni başlayan kulüplerin ve oyuncuların hevesi kırılıyor, hem de seyirciler açısından da çekişmesiz maçlar ve keyifsiz sonuçlar oluşuyor. Örneğin, geçen sezon ODTÜ şampiyon olan ABBA ile yaptığı maçları 20li farkla kaybederken bir diğer yeni takım Ankara Üniversitesi de aynı şekilde maçları tamamladı. Bir diğer genç ekip Truva da, ligin güçlü ekipleri ABBA ve Şirintepe ile baş edemedi. Bu bakımdan, belki de erkeklerde 3, bayanlarda 2 ligli bir yapılanma hem buz hokeyinin kalitesini hem de seyir kalitesini artıracaktır. Böylece daha fazla izleyiciyi buz pistlerine çekme fırsatı doğacaktır.

     Erkekler Süper Liginin tepesindeki 4 veya 5 takım en üst ligi oluşturabilir, Şu anki Süper Ligin son 3 veya 4 sırasını oluşturan ekiplerle şu anki 1. ligin ilk 2 sırasını oluşturan ekiplerin oluşturacağı 2. kademe lig daha heyecanlı maçlar ortaya çıkaracaktır. Böylece 3. ligde şu anki 1. ligin diğer takımları ve her sene liglere yeni katılan takımlarla oluşturulur. Bu durumda her ligdeki her kulüp her rakibini yenebilecek kapasitede olur ve çekişmeli maçlar izlenebilir. 

Bayanlarda da aynı şekilde hem oyun hem de aldığı sonuçlarla öne çıkan takımlar üst ligi, diğer ekipler ise alt ligi oluşturduğunda heyecanlı ve çekişmeli maçlar ortaya çıkacaktır.

            Sonuç olarak, Türk buz hokeyindeki maçların çoğunun son periyotları gereksiz yere oynanıyor. Hatta maçın sonucu neredeyse ilk 10 dakikada bile belli olabiliyor. Bunu engellemek ve gerekli düzenlemeleri yapmak ise federasyonun görevi. Umarız seyirciler olarak daha heyecanlı maçlar seyredeceğimiz günler çok uzak değildir.

Halil Alper Tokel

19.07.2008 16:36

Bu sayfayı arkadasinla paylas...
Hakkımızda | Site Haritası | ODTÜ | Bize Yazın | ©2008 ODTÜ Buz Sporları Topluluğu | www.icesports.metu.edu.tr. All Rights Reserved. Powered by Halil Alper Tokel