FEDERASYONDAN TANIŞMA TOPLANTISI...

Türkiye Buz Hokeyi Ferderasyonu’nun yeni başkanı Akın Kılavuz 5 Ocak tarihinde Sheraton Hotel’de düzenlediği tanışma yemeğinde yönetim kurulu üyelerini tanıttı ve yürütecekleri çalışmalar hakkında bilgi verdi. Buz hokeyi camiasının önde gelen isimlerinin katıldığı yemekte Başkan Kılavuz milli takımlar koordinatörlüğü için efsane buz hokeyi oyuncusu William Buzz Schneider ile anlaşmaya vardıklarının müjdesini verdi.

Milli takımlar koordinatörlüğü için anlaşmaya varılan William ‘Buzz’ Schneider hakkında bilgi veren Kılavuz, Schneider’in dünya hokeyinde sayılan bir isim olduğun ve Türk hokeyine de çok katkılar sağlayacağını söyledi. Schneider geçen yazı Amerikan Büyükelçiliği ile Ankara Gençlik Spor İl Müdürlüğü organizasyonunuda Ankara’da geçirmiş, 3 ay boyunca türk hokeycilere hokeyi öğretmişti.

0709herosBuzz-Schneider.jpgWilliam Buzz Schneider, 1980 Kış Olimpiyatlarında yenilmez denen Sovyetler Birliği Buz Hokeyi takımını yenerek şampiyon kadroda yer almıştı. ABD’nin Sovyetler Birliği’ne karşı oynadığı maçtaki ilk golün sahibi olan efsanevi oyuncu, turnuvadaki toplam 5 golü ve 3 asisti ile takımına büyük katkı sağlamıştı. Bu olay o günden sonra Buzdaki Mucize(Miracle On Ice) olarak dünya spor tarihindeki yerini aldı. Bugün bile dünya tarihinin en önemli spor olayı olarak kabul edilen bu hikaye Walt Disney yapımı olan Mucize(Miracle) filmine de konu olmuştu. Bu filmde Buzz Schneider’i öz oğlu Bill Schneider canlandırmıştı.


Buzz Schneider’ın yanı sıra dünyaca ünlü sopa tekniği antrenörü, eski NHL oyuncusu Sean Skinner’ı da Türkiye’ye getirmek istediklerini söyledi. Sopa ve pakla yaptığı gösterilerle tanınan Skinner’ı antrenör eğitimi ve gösteri sunması amacıyla ülkemize getirmek için görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

Buzz Schneider 2008 yazını Ankara'da geçirmiş, çeşitli yaş gruplarına antrenörlük yapmıştı


Sean Skinner sopa tekniği konusundaki uzmanlığıyla tanınıyor. Şu anda İsveç Hokey Federasyonu için çalışan Skinner daha önce NHL takımları Buffalo Sabres, Florida Panthers, St. Louis Blues ile ABD Bayan Milli Takımını çalıştırmış, İngiltere, Japonya gibi bir çok ülke federasyonunun projelerinde yer almıştı. Tüm dünyada toplam 50 antrenörlük semineri düzenleyen Sean Skinner buz hokeyinde oldukça tanınmış bir isim.

Sean Skinner sopa kabiliyeti ile dünya çapında üne sahip...

Sponsorluk konusunda çalışmaya başladıklarını ve birçok şirketle görüştüklerini söyleyen Kılavuz yakın zamanda sponsor bulacaklarını ve sponsorluktan gelecek gelirin yarısını kulüplere dağıtarak kulüplere kaynak yaratacaklarını söyledi. Aynı zamanda bahis oyunu ‘iddaa’da buz hokeyinin de yer almasını hedeflediklerini belirterek, bunun için çalışacaklarını kaydetti.
Ankara Buz Pisti’nin yenilenmeye ihtiyacı olduğunu belirten başkan Akın Kılavuz, bu konuyla ilgili olarak bir proje başlattıklarını ve en yakın zamanda yenileme çalışmalarının başlatılacağını söyledi.
Uzun yıllardır organize edilmeyen inline hokey ligini nisan ayında yeniden canlandırmayı hedeflediklerini söyleyen Kılavuz, kulüplere bir müjde daha verdi. Artık başarılı olan kulüplere ödül verileceğini açıklayan Kılavuz, liglerde dereceye giren kulüplere verilecek ödül miktarlarını da misafirlerle paylaştı. Buna göre Türkiye Buz Hokeyi Süper Ligi şampiyonu olan kulübe 10.000 TL ödül verilecek.
Göreve geldikleri günden bu yana geçen 8 günlük kısa zaman diliminde gerçekleştirilenlerden de bahseden Kılavuz şu icraatlarına değindi:

    • Hakem ücretlerinde %40 iyileştirme yapıldı,
    • Deplasman harcırahlarında %50 iyileştirme yapıldı,
    • Kulüplere malzeme yardımına başlandı,
    • Sponsorluk görüşmelerine başlandı ve ilerleme kaydedildi.

Federasyon yönetim kurulu ise şu isimlerden oluşuyor:

Akın Kılavuz                       Başkan 
Sami Bulut                         Erzurum Valisi
Osman Karagöz               İş Adamı
Sami Türkoğlu                  Çalışma Bak. Sağlık işleri gen.Müdürü
Gültekin Güvensoy        İş Adamı
Sehat ENYÜCE                  Eski Milli Sporcu ve Milli Takım antrenörü
Turan Kaya                        İş adamı
Biret Güneş                       İş Adamı
Nurettin Arıcan                Kocaeli B.B. Gençlik Spor Müdürü
Emin Hisarcıklıoğlu         İş Adamı
Emre Aydın                       İş Adamı Eski Sporcu
Ömer Lütfü Avşar           Avukat
Ufuk Ayhan                       Akademisyen
Metehan Demir              Gazeteci
Atilla Bıçakçı                      İş Adamı

06.01.2009 21:26

Bu haberi arkadasinla paylas...
Hakkımızda | Site Haritası | ODTÜ | Bize Yazın | ©2008 ODTÜ Buz Sporları Topluluğu | www.icesports.metu.edu.tr. All Rights Reserved. Powered by Halil Alper Tokel