İSTANBUL BUZ PİSTİNDEN MÜJDELİ HABER...

Ülkemizde, tesis yetersizliği içinde gelişim çabalarını sürdüren buz sporlarına müjdeli haberler gelmeye devam ediyor. Erzurum’da yapımı tamamlanan ve kısa süre içinde hizmete gireceği açıklanan olimpik buz pistinin ardından, İstanbul’da uzun yıllardır bitirilmeyi bekleyen pistin inşaatında da sona yaklaşıldığı ve tesisin yerel seçimlere kadar bitirilmesinin hedeflendiği öğrenildi.

İstanbul, Silivrikapı’da inşaatı devam eden ve uzun yıllar süren yapım süreci yılan hikayesine dönen olimpik buz pistinde sona yaklaşıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan bu pistin inşaatına yıllar önce başlanmış, ve bir türlü bir ilerleme kaydedilememişti. Ancak, yaklaşan yerel seçimler ile birlikte bu projenin artık bir prestij meselesine döndüğünü düşünen yüklenici firma ve belediye çalışmalara hız verdi. Şu anda pistin kaba inşaatı bitirilmiş durumda ve ince işçilik sayılabilecek çalışmalar devam ediyor.Pistin mart ayı sonlarına doğru bitirilmesi hedefleniyor. Bu pistin açılmasıyla Türk buz sporları yepyeni bir olimpik buz pistine daha sahip olacak. Şu anda ülkemizde sadece Ankara’daki olimpik buz pisti faal durumda. 1999’da açılan Kocaeli Buz Pisti bir kaç ay önce tadilat nedeniyle bakıma alınmıştı. Erzurum’da inşaası bitirilen pistin ise bu ay içinde hizmete gireceği öğrenildi. Tüm bu pistlerin açılmasıyla ülkemizdeki olimpik buz pistlerinin sayısı 4’e yükselecek.

Öte yandan, İstanbul Buz Pisti’nin daha çok buz hokeyi maçları düşünülerek dizayn edildiği, soyunma odalarının ve pist düzeninin buz hokeyi organizasyonları için çok uygun olduğu öğrenildi. Olimpik ölçülerdeki buz pistinin (60 m x 30 m)yanında 600 metrekarelik bir antrenman sahası da projede yer alıyor.  Halk seansı ile birlikte, bu sahanın tribünleri de olduğundan burada küçük yaş kategorilerindeki müsabakaların oynanabileceği belirtiliyor.Pistlere ilave olarak, tesiste iki adet kondüsyon salonu da bulunuyor.

Bu pistin açılması ile İstanbul’da buz hokeyi takımlarının kurulmasıyla buz hokeyine bir ivme kazandırılacak ve buz pateni çalışmaları da hız kazanacak...İşte tesis inşaatından görüntüler:

Büyük Pistin Tribünleri
Büyük Pist
Antrenman Pisti
 

 

 

 

 

05.01.2009 11:52

Bu haberi arkadasinla paylas...
Hakkımızda | Site Haritası | ODTÜ | Bize Yazın | ©2008 ODTÜ Buz Sporları Topluluğu | www.icesports.metu.edu.tr. All Rights Reserved. Powered by Halil Alper Tokel