BUZ HOKEYİNDE KURAL DEĞİŞİKLİKLERİ...

buz hokeyi milli takımı yeni zelanda'dan zaferle döndü..

Buz hokeyinde kurallar yeniden yazılıyor.Uluslararası buz hokeyinin patronu IIHF(Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu) 2010'dan itibaren geçerli olacak kural değişikliklerini açıkladı.Değişen iki kural hokey severleri şaşırttı, ancak büyük bir kesim yeni kuralların maçlara daha büyük bir heyecan getireceğini düşünüyor.IIHF, aynı zamanda oyuncuların kontratlarını ihlal etmelerini önleyecek yeni transfer düzenlemelerini de onayladı.

Önce oyunu etkileyecek kurallarla başlayalım.İşte yeni kurallar:

Yukarıdaki bu üç kural 1 Temmuz 2009 tarihi itibariyle geçerlilik kazanacak.Yani, bu üç kural önümüzdeki sezon uygulanacak ve 2010 Vancouver Olimpiyatlarında da işlerlik kazanacak.IIHF, öte yandan, 1 Temmuz 2010'dan itibaren uygulanacak olan kural değişikliklerini de açıkladı.İşte 2010-2011 sezonundan itibaren uygulanacak olan yeni kurallar:

Tüm bu kural değişiklikleriyle birlikte buz hokeyini yeni transfer düzenlemeleri de bekliyor.Geçen sezon büyük tartışmalara yol açan Alexander Radulov'un transferi IIHF'i bu düzenlemelere gitmeye zorlarken, bu olay futboldaki Bosman vakasını hatırlatıyor.

Alexander Radulov geçen sezon NHL takımı Nashville Predators ile sözleşmesi sürmesine karşın KHL takımı Salavat Yulaev Ufa'ya gitmiş, ve hiç bir yaptırım uygulanamamıştı.

Eski transfer kurallarına göre, sözleşmesini ihlal eden oyuncular, hemen başka bir kulüp için oynayabiliyorlardı.Yeni kurallarla, oyunculara olduğu kadar geçersiz transfer kartı ile oyuncu oynatan kulüplere ve buna göz yuman federasyonlara da bazı yaptırımlar getiriliyor.

Bundan böyle geçerliliği devam eden kontratını ihlal eden oyuncular otomatik olarak 4 ay boyunca ulusal ve uluslararası resmi maçlarda oynayamayacak. IIHF'in kararına göre daha ciddi cezalar uygulanabilecek, ancak toplam oynamama cezası 6 aydan fazla olamayacak.

Bir hokeycinin geçersiz transfer kartı ile oynatılması durumunda federasyon, kulüp ve oyuncunun alacağı cezalar ise şöyle:

Yeni kurallarla transfer düzenlemeleri oldukça katılaştırılırken, oyunu değiştirecek kurallar ise ilgi çekici olacak.Özellikle buzlanma ile ilgili kural değişikliği hokeye yeni bir heyecan katacağa benziyor.

Haber:Halil Alper Tokel

kaynak:iihf.com

18.06.2009

Bu haberi arkadasinla paylas...
Hakkımızda | Site Haritası | ODTÜ | Bize Yazın | ©2008 ODTÜ Buz Sporları Topluluğu | www.icesports.metu.edu.tr. All Rights Reserved. Powered by Halil Alper Tokel