BUZ HOKEYİ MİLLİ TAKIMLARINDA ANTRENÖR KARMAŞASI...

Buz hokeyi milli takımları hareketli günler yaşıyor. 9-16 Mart arasında Erzurum'da düzenlenen 18 Yaşaltı Dünya Şampiyonası 3B Grubu organizasyonu öncesinde Milli Takımlar Baş Antrenörü James McEachern'in görevinden alınmasıyla başlayan süreçte, Buz Hokeyi Federasyonu'nun şu sıralar Sloven antrenör Andrej Brodnik ile anlaştığı ve Brodnik'in Erzurum'daki A Milli takım kampına dahil olarak çalışmaya başladığı öğrenildi.İşte iki haftadır yaşanan antrenör krizinden satırbaşları:

Kanadalı antrenör James McEachern 2 senedir buz hokeyi milli takımlarını çalıştırıyordu. Prof.Dr Abdülkadir Dökmeci'nin başkanlığını yaptığı federasyon döneminde göreve getirilen McEachern, Erzurum'daki 18 yaşaltı Dünya Şampiyonası 3B Grubu'na hazırlanan genç milli takımın şubat ayında Ankara'da düzenlenen kampında takımının başında bulunmuş ve şampiyonadan hemen önceki Slovenya kampında da yer almıştı. Takımın Slovenya'dan ülkemize dönüşü sırasında federasyon tarafından herhangi bir açıklama yapılmadan kafileden çıkarılan McEachern Erzurum'a götürülmedi. Ankara'da bırakılan ve neden görevden alındığını bile öğrenemeyen McEachern'in takımdan ayrılışı genç milli takım oyuncuları tarafından da tepkiyle karşılandı. Şampiyonaya tüm hazırlıkları yürüten Kanadalı antrenörden yoksun giden genç milli takımın baş antrenörü olarak ise daha önce Milli Takımlar Genel Koordinatörü olarak anlaşılan William Buzz Schneider gösterildi. Bu gelişmeler yaşanırken Buz Hokeyi Federasyonu'ndan hiçbir açıklama yapılmaması şaşkınlık yarattı, ve James McEachern'e de uzun süre herhangi bir bildirim yapılmadı. Federasyon yetkililerinin McEachern'in telefonlarına çıkmadıkları öğrenilirken, Erzurum'da gümüş madalya kazanan genç milliler sevinçlerini Ankara'ya döndükten sonra McEachern ile paylaştılar.

Olayın ikinci perdesi ise A Milli takım çalışmalarına denk geldi. 10-16 Nisan tarihleri arasında Yeni Zelanda'da düzenlenecek olan Dünya Şampiyonası 3. Grup maçlarına hazırlanan A Milliler kamp için Erzurum'a giderken, Slovenyalı antrenör Andrej Brodnik'in kampa katıldığı ve çalışmalara başladığı öğrenildi. Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu'ndan herhangi bir açıklama yapılmazken, federasyon web sitesinde milli takımın Erzurum'da kampa girdiğine dair kısa bir haber düşüldü.

Haber Ankara'da da duyulurken, buz hokeyi camiasında, McEachern olayında olduğu gibi, büyük bir şaşkınlık yarattı. Federasyonun hiç bir açıklama yapmazken, McEachern ile yolların kesin olarak ayrıldığı öğrenildi.

Ülkemize gelen Slovenyalı antrenör Andrej Brodnik ise Slovenya A Milli Takımı'nda yardımcı antrenör olarak görev yapıyordu. Slovenya Genç Milli takımında baş antrenör olarak da görev yapan 39 yaşındaki Brodnik aynı zamanda Slovenya'nın HS Toja Olimpija kulübünde de görev yapıyor. Ancak Brodnik'in ülkemize ne amaçla ve yetkiyle geldiği konusunda elimizde henüz bir bilgi yok. Federasyondan bir açıklama beklenirken, milli takımımızın Erzurum'daki kampı da sürüyor.

Haber:Halil Alper Tokel

26.03.2009 0:15

Bu haberi arkadasinla paylas...
Hakkımızda | Site Haritası | ODTÜ | Bize Yazın | ©2008 ODTÜ Buz Sporları Topluluğu | www.icesports.metu.edu.tr. All Rights Reserved. Powered by Halil Alper Tokel