BAYAN BUZ HOKEYİ MİLLİ TAKIMI BEŞİNCİ GRUPTA YER ALDI...

İki sezondur IIHF Bayanlar Dünya Şampiyonası 4. Grup'ta yer alan Türkiye Bayan Buz Hokeyi Milli Takımımız IIHF-Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu'nun organizasyonun tepesinde yaptığı düzenleme sonucunda 5. Grupta yer aldı. Bayanlar Dünya Şampiyonası'nın en üst grubu olan Top Division'daki takım sayısını 9 dan 8 e indirme kararı alan IIHF'in uygulamasının sonuncunda üçüncü , dördüncü ve beşinci gruplardaki takımlar bir sıra aşağı itildi. Bu durumda geçen sene Romanya'da 4. Grubu son sırada bitiren Türkiye 5. Gruba düşmüş oldu. IIHF'in bu sezonki sistemi ve alt gruplardaki takımlara etkisi IIHF'in internet sayfasında şöyle açıklanıyor:

*2003'e kadar 8 takımın katılımıyla gerçekleşen Top Division, 2003 yılında Çin'deki SARS salgını nedeniyle düzenlenememişti. Böylece Top Division, 1. Grup'tan yükselen tek takımla 9 katılımcıyla oynanmaya başlandı. 9 takım, üçerli 3 grupta karşılaşıyordu. Ancak IIHF bunu tekrar 4 erli 2 gruba indirme kararı aldı.

*IIHF Top Division'u tekrar 8 takıma indirmek için bu sezonki formatta bir değişikliğe gitti. Buna göre, bu sene Top Division'dan bir yerine iki takım düşecek ve bir alt grup olan 1. Grup'tan bir takım Top Division'a yükselecek. Böylece 2010-2011 sezonunda Top Division 8 takımla oynanacak. (2009-2010 sezonunda Kış Olimpiyatları nedeniyle dünya şampiyonaları yapılmayacak.)

*Bu sene Avusturya'nın Graz kentinde oynanacak olan 1. Grup'ta ise bir takım Top Division'a yükselirken, iki takım 2. Gruba düşecek.

*2. Grup'tan yalnızca bir takım 3. Gruba düşecek.

Bununla birlikte bu sezon maç oynayamayan III, IV ve V. Gruplardaki takımlar birer sıra aşağı itildi.Bu uygulama sonucunda 4. Grup sonuncusu olarak 5. Gruba düşmüş olurken, 2010-2011 sezonunda, ilk kez düzenlenecek olan 5. Grupta yer alacak. Milli takımımızın 5. Grup'taki rakipleri ise Polonya, Bulgaristan, İspanya ve İrlanda olacak. Milli takımımız geçen sezon Romanya'da düzenlenen 4. Grup'ta İzlanda, Yeni Zelanda, Romanya, Güney Afrika ve Estonya ile mücadele etmiş, grupta son sırada yer almıştı.

Bu durumda 2011 Dünya Şampiyonasında Grup III, Grup IV ve Grup V şöyle olacak:

Grup III: Grup II'den düşen takım, Avustralya, Slovenya, Hırvatistan, Belçika, Macaristan.

Grup IV: İzlanda, Kore, Yeni Zelanda, Romanya, Estonya, Güney Afrika.

Grup V: Türkiye, Polonya, Bulgaristan, İspanya, İrlanda

IIHF Bayanlar Dünya Şampiyonaların bu seneki görünümü ise şöyle:

2009 IIHF Dünya Bayanlar Şampiyonası
Yer:Hämeenlinna, Finlandiya, 4-12 Nisan 2009
Grup A: ABD, Rusya, Japonya.
Grup B: Kanada, İsveç, Çin.
Grup C: Finlandiya, İsviçre, Kazakistan.

2009 IIHF Dünya Bayanlar Şampiyonası Division I (Grup I)
Yer: Graz, Avusturya, 4-10 Nisan 2009: Almanya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Norveç, Avusturya.

2009 IIHF Dünya Bayanlar Şampiyonası Division II (Grup II)
Yer: Torre Pelice, İtalya, 12-18 Nisan 2009: Letonya, Danimarka, Kore, İtalya, Hollanda, İngiltere.

Kaynak: iihf.com

24.03.2009 19:25

Bu haberi arkadasinla paylas...
Hakkımızda | Site Haritası | ODTÜ | Bize Yazın | ©2008 ODTÜ Buz Sporları Topluluğu | www.icesports.metu.edu.tr. All Rights Reserved. Powered by Halil Alper Tokel