BUZZ SCHNEIDER MİLLİ TAKIMLAR GENEL KOORDİNATÖRÜ..

Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu, Buz Hokeyi Milli Takımlar Koordinatörlüğü için dünyaca ünlü, efsane buz hokeyi oyuncusu William Buzz Schneider ile anlaşmaya vardı. 1980 Kış Olimpiyatları’nda yenilmez denen Sovyetler Birliği takımını yenip, şampiyon olan ABD Buz Hokeyi takımının oyuncularından olan Schneider Türk buz hokeyinin yeniden yapılandırılmasında önemli bir rol oynayacak. ABD’nin ünlü hokey programı USA Hockey antrenörleri arasında da yer alan koç ülkemize gelerek çalışmalara başladı.

William Buzz Schneider ile anlaşmaya varıldığını ilk kez, düzenledikleri tanışma toplantısında açıklayan Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı Akın Kılavuz, Schneider’in dünya hokeyinde sayılan bir isim olduğun ve Türk hokeyine de çok katkılar sağlayacağını söylemişti. Türkiye Buz Hokeyi Milli Takımlarının Genel Koordinatörü olarak görev yapacak olan ünlü antrenör ülkemize gelerek çalışmalar başladı.Öncelikle mart ayında Erzurum’da düzenlenecek olan 18 Yaşalatı Dünya Şampiyonası ile görevine başlayan William Buzz Schneider, daha önce de 2008’in temmuz ve ağustos ayları boyunca ABD  Ankara Büyükelçiliği ve Ankara Gençlik Spor İl Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen eğitim programı çerçevesinde ülkemize gelmiş ve Ankara’da iki ay boyunca Türk hokeycileri çalıştırmış, tecrübelerini aktarmıştı.

William ‘Buzz’ Schneider Kimdir?

William Buzz Schneider, 1980 Kış Olimpiyatlarında yenilmez denen Sovyetler Birliği Buz Hokeyi takımını yenen şampiyon kadroda yer almıştı. ABD’nin Sovyetler Birliği’ne karşı oynadığı maçtaki ilk golün sahibi olan efsanevi oyuncu, turnuvadaki toplam 5 golü ve 3 asisti ile takımına büyük katkı sağlamıştı. Henüz profesyonelliğe adımını atmamış, genç üniversitelilerden oluşan ABD takımının Sovyetler Birliği’ni yenmesi tüm dünyada büyük yankı uyandırmıştı. Bu olay o günden sonra Buzdaki Mucize(Miracle On Ice) olarak dünya spor tarihindeki yerini aldı.  Bugün bile dünya tarihinin en önemli spor olayı olarak kabul edilen bu  hikaye Walt Disney yapımı olan Mucize(Miracle) filmine de konu olmuştu. Bu filmde Buzz Schneider’i öz oğlu Bill Schneider canlandırmıştı. Buzz Schneider, aynı zamanda oyunculuk kariyerinde de birçok ödüle layık görülmüştü.. Bu ödüllerin en önemlisi ise Kuzey Amerika’nın saygın spor dergisi ‘Sports Illustrated’ tarafından verilen 1980 Yılın Sporcusu ödülü.

Haber.Halil Alper Tokel

29.01.2009 15:14

Bu haberi arkadasinla paylas...
Hakkımızda | Site Haritası | ODTÜ | Bize Yazın | ©2008 ODTÜ Buz Sporları Topluluğu | www.icesports.metu.edu.tr. All Rights Reserved. Powered by Halil Alper Tokel