"99"un HİKAYESİ...WAYNE GRETZKY...

Buz hokeyinin yıldızları bölümümüzde Wayne Gretzky'nin hayatını ele aldık...İşte 99'un hikayesi..

Wayne Gretzky kaymaya başladığında henüz 3 yaşındaydı ve kısa zaman sonra babası, Walter Gretzky, evlerinin arka bahçesine bir buz pisti yaptı.Gretzky zamanını buzda geçirdiği zamanlar pistten çıktığında bazen babası ayak parmaklarını elleri arasında ısıtırdı. O ilk yıllar Gretzky’ye hokey oynamanın zevkini aşıladı.Bu onun onlarca rekor kırmasının ilk adımıydı.

Wayne, 26 Ocak 1961’de Brantford, Ontario-Kanada’da doğdu.Wayne annesi Phyllis ve babası Walter’ın ilk çocuklarıydı ve daha sonra doğacak olan kardeşleri Kim, Keith, Glen ve Brent’in abisiydi. Gretzkyler birbirlerine yakındılar.Wayne büyükbabası ve büyükannesinin kendi evlerine yakın bir çiftlikte yaşadıklarını ve neredeyse tüm haftasonlarını orada geçirdiğini hatırlıyor. Ev pist 4 yıl boyunca yaşadı ve “Wally’s Coliseum” adı verildi.

“Kışları tüm yapmak istediğim buzda olmaktı.Sabah kalkar, 7:00 den 8:30 a kadar kayardım.Sonra okula gider, 3:30da eve geri dönerdim.Ondan sonra annem beni yemeğe çağırıncaya kadar buzda kalırdım, patenlerimle yemeğimi yer, sonra yine dışarı çıkardım.” diyor Gretzky otobiyografisinde(Harper Collins Publishers, 1990).

Altı yaşına geldiğinde, Gretzky daha büyük şeyler için hazırdı.Novice A takımı Nadrofsky Steelers takımında oynamaya çalıştı ve 10 yaşındaki çocuklarla mücadele etti.İlk sezonunda sadece bir gol attı, ama bir sonraki yıl 27 gole ulaşmayı başardı.Gol atma yeteneği 5. yılında bir anda gelişti.(1971/72)O sene inanılmaz bir sayı olan 378 gole ulaştı.Bir Londra gazetesi onu “Büyük Gretzky”-“The Great Gretzky” olarak anmaya başladı.

Hokey sıralamalarında tırmanış
1972’de, Wayne Gretzky tarihi bir görüşmede bulundu.Bir “Büyük Sporcular” yemeğine davet edildi.Bu akşam yemeğinde Joe Thiesman ve, onun hokey kahramanı Gordie Howe gibi kişiler vardı.Yemekte, Howe ona bir tavsiyede bulundu:backhandini geliştir.Gretzky NHL sıralamalarında yükselirken Howe ile yakın arkadaş olacaklardı.

1972'den 1973e kadar, Gretzky peewee ligi(11-12 yaş grubu) takımı Turkstra Lumber’a geçti.13 yaşına geldiğinde toplam 1000 gol kaydetmişti.Ama iyi bir oyuncu olmanın neşesi kıskançlıkla gölgeleniyordu.Diğer hokey anne babalar ona “pak oburu”(puck hog) derken daha büyük çocuklar onu tehdit ediyordu.Gretzky bazen maçlardan sonra eve gözyaşları içinde giderdi.

Wayne Gretzky Toronto Junior B Liginde, 20 yaşındakilerle oynamaya başladı.16 yaşında the Sault Ste. Marie Greyhounds takımı onu Ontario Hokey Federasyonunda oynaması için seçti.O “9” numaralı formayı-Gordie Howe’nin numarasını- istedi, ama 9 çoktan alınmıştı.Antrenörü 99'u almasını önerdi ve o günden bu yana 99 onun numarası oldu.O sene, çaylak sezonunda, Junior A liginde kırdığı rekorlarla lig tarihinin en çok gol atan(70), en çok asist yapan(112) ve en yüksek puan toplayan(182) oyuncusu oldu.Aynı zamanda “en akıllı oyuncu” ödülü de dahil olmak üzere birçok ödül kazandı.Takım arkadaşları, hakkında yazılan makaleler nedeniyle onu “Ink”-“Mürekkep” diye çağırmaya başladı.Sports Illustrated ve New York Times, yeni hokey dinamosundan bahsetti.

Gretzky, 17 yaşında ‘the World Hockey Association’un Indianapolis Racers takımı ile profesyonelliğe ilk adımını attı.Hemen sonra Racers’tan Edmonton Oilers’a geçti.Wayne, ilk sezonunda “WHA Yılın Çaylağı” ödülünü 46 gol ve 110 puanla kazandı.İzleyenler onun paslarına ve sopa hakimiyetine hayranlık duyuyorlardı.1979 yılında, NHL mali sıkıntıdaki WHA’yı bünyesine kattı, tabi ki Edmonton Oilers’ı da.Yavaş çıkışlarına rağmen 51 gol atmayı başardı ve NHL’de 50 gol barajını geçen en genç oyuncu oldu.Gelişen kayması ve pak hakimiyeti taraftarların, oyuncuların ve koçların hayranlığını kazandı.

Boston Bruins Genel Menajeri Harry Sinde şöyle diyor: “Gretzky başka hiç kimsenin göremediği bir resmi görürdü.”

The Hart Memorial Ödülü’ne(takımının en değerli oyuncusu) ve sportmenliği nedeniyle the Lady Byng Ödülü’ne layık görüldü. Daha sonra Hart ödülünü 10 kez, the Art Ross Ödülü’nü de (gol krallığı ödülü) 7 kez üst üste kazanacaktı.

Süper yıldızlar takımı
Sonraki sezon, Oilers Paul Coffey, Jari Kurri, Glen Anderson ve kaleci Andy Moog’u transfer etti.Bu grup Kevin Lowe, Mark Messier ve Wayne Gretzky ile birlikte takımın çekirdeğini oluşturdu.Bu yenilmez bir yetenek takımıydı.80'ler boyunca Oilers, Gretzky’nin sezon başına 192 puanlık performansıyla yükseldi.1981 yılında bir hafta  (30 Marttan 1 Nisana) Phil Esposito’nun bir sezondaki en yüksek puan rekorunu(152) ve Bobby Orr’un bir sezondaki en fazla assist rekorunu(102) kırdı.1983-84 sezonuna 51 maç üst üste gol atma serisi ile başladı. Oilers 1980'den 1988'e kadar,  Stanley Cup Finaline 5 kez yükseldi ve 4ünde kupayı almayı başardı.

Gretzky, New York Islanders’ı yenip Stanley Cup’ı ilk kez aldıkları 1984'teki final maçını izlemeleri için ailesini de Edmonton’a getirdi.

Gretzky otobiyografisinde şöyle diyor:”Kadınlara, bebeklere, mücevherlere ve paraya dokundum, ama hiç bir şey o kupaya dokunmak kadar iyi hissetirmedi.”

O zaman boyunca, Gretzky’nin hayatı genişledi.Çeşitli şirketler ve ürünler için seslendirme yaparak yardımlarda bulundu.İsmi; kolonya, spor giyim, bir video oyunu, yemek kutuları ve bir hayat sigortası şirketiyle özdeşleşti.Aynı zamanda 1979'dan beri bir şarkıcı, Vicki Moss ile beraberdi ve Micki’nin erkek kardeşi, Down sendromu olan Joey ile yakınlaştı.Gretzky, Joey için Oilers soyunma odasında bir iş ayarladı.Vicki’nin annesi o kadar minnettar oldu ki, Gretzky’nin fan mailine ayda yaklaşık 1000 mail gönderdi.

Gretzky, 1984 ve 1987’de Kanada Kupasını kazanan ‘Team Canada’ ekibinin çok önemli bir oyuncusuydu.Gretzky 87 finalinde Sovyetlere karşı pakı NHL’in gelecekteki yıldızı Mario Lemiux’e gönderdi ve maçı kazandıran golü kaydettiler.

Lemieux bir röportajında şöyle dedi:“Wayne bu oyunu oynayan gelmiş geçmiş en iyi pasördür.”

Ani ve büyük bir değişim
1988'e gelindiğinde, Oilers 4. kupasını kazanırken, temmuzda da Wayne Gretzky Amerikan aktris ve model Janet Jones ile evlendi.(Vicki’den önceki yıl ayrılmıştı.)Evlilik törenleri Kanada Kraliyet Düğünü olarak gerçekleştirildi ve çift yeminlerini Edmonton’un en büyük kayolik kilisesinde 700 misafirin önünde etti.Gordie Howe, Sovyet kaleci Vladislav Tretiak ve Kanadalı actor Alan Thicke de misafirler arasındaydı.

Ama bu mutluluk kısa sürdü.Oilers’ın sahibi Peter Pocklington’un değişik alanlardaki kazancı azalıyordu, bu yüzden Gretzky’yi Los Angeles Kings’e sattı.Pocklington bu transferden 15 milyon dolar kazandı.Taraftarlar mahvolmuştu.Çoğu bu ayrılık için Gretzky’nin eşi Jones’u suçladı.Gretzky, ağustos haber konferansında cümlesini tamamlamasına izin vermeyen gözyaşlarıyla bir konuşma yaptı.

İzleyen günlerde Pocklington, Gretzky’yi timsah gözyaşları dökmekle suçladı.Taraftarlar Pocklington’un Coliseum’un dışındaki resmini yaktılar.Kanada hükümetine transferi durdurmaları için mektuplar yağdı ama anlaşma çoktan yapılmıştı.

Los Angeles Kings’in bilet satışları iki katına çıktı.Gretzky’nin Edmonton’da Kings forması ile ilk görünüşünde taraftarlar onu dört dakika ayakta alkışladılar.Oilers maçı 8 e 6 kazandı.Kings normal sezonu 4. sırada tamamladı ancak playofflarda Calgary Flames’i geçemedi.Sonraki sezon Gretzky Edmonton’a çok önemli bir maç için dönecekti.Howe’nin toplamda 1850 puanlık rekorunu kırmak üzereydi.Maçın 53. saniyesi geride kaldığında, Gretzky backhandi ile golünü attı.

İzleyen yıllarda, Gretzky takımını kupaya daha da yaklaştıracaktı.1993’te Kings Toronto Maple Leafs’i 7 maçlık heyecanlı serinin ardından geçti.Sadece Stanley Cup finalinde Montreal Canadiens’a yenildiler.Kings’te geçirdiği 5 sezon boyunca, Gretzky takımın sahibi Bruce McNall ile arkadaş oldu.1991’de birlikte yarış atlarına yatırım yaptılar.Kanadalı komedyen John Candy ile birlikte Toronto Argonauts takımını satın aldılar.Gretzky’nin McNall ile olan arkadaşlığı 90'ların ortalarında McNall’un işlerinin kötüleşmesiyle birlikte geriledi ve McNall dolandırıcılıktan hapse girdi.
Son Maç

Gretzky 95-96 sezonunda Kings’ten St. Louis Blues’a gitmek için ayrıldı. Ama hemen sonraki sene Oilers’tan arkadaşı Mark Messier’in de oynadığı New York Rangers’a geçti.Sonraki üç sezon Rangers adeta bir rollercoastera dönüştü.Takımın en skoreri olmasına rağmen takım onun etrafında bütünleşemedi.Paslarını arkadaşları hep kaçırıyordu.Mart 1999’da, WHA ve NHL de toplam 1072 gole ulaştı.Gretzky oyunu sevmekten hiç vazgeçmedi.

“Bazen gençler gelip bana nasıl bu kadar canlı olduğumu sorduklarında, onlara şöyle diyorum: ‘Hey, biz bu oyunu oynamak için para alıyoruz.Keyfini çıkar çünkü bir gün gitmiş olacak.’”  diyor Gretzky otobiyografisinde.

1999 ilkbaharı boyunca, büyük oyuncunun emekli olmak üzere olduğu yönünde söylentiler çıkmıştı.Son maçını Kanada, Ottawa’da 15 Nisan 1999’da oynadı.Taraftarlar “Wayne lütfen bırakma” ve “Sadece bir yıl daha” yazılı pankartlar tutuyordu.Maçtan sonra maçın 3 yıldızı seçilmedi.Gretzky maçın tek yıldızı olarak anons edildi.Üç gün sonra son maçını New York’taki Madison Square Garden’da oynadı.Maçtan sonra bir basın toplantısı düzenledi.

“Kalbim bana artık zamanın geldiğini söylüyor. Artık bu kadar.Çok tereddüt etmedim ve bir daha oynamayacağım.” 

Aynı yıl, Toronto’da Hockey Hall of Fame’ine kabul edildi.NHL 99 numarayı onun için emekli etti ve Edmonton şehri Northlands Coliseum’a giden yola Wayne Gretzky Drive adını Verdi.Aynı zamanda Coliseum’un önüne heykeli dikildi.

2000’de Gretzky Team Canada’nın yönetimine girdi ve onun liderliğinde Salt Lake City’de Kış Olimpiyatlarında altın madalyayı kazandılar. 2004 Hokey Dünya Kupası’nda Team Canada için yöneticilik yaptı.Takım Finlandiya’yı yendi.Gretzky aynı zamanda NHL takımı Phoenix Coyotes’ın da ortağı oldu.

Sayısız yardım kuruluşu ile çalıştı.Bunların arasında Ronald McDonald Çocuk Vakfı da vardı.Kendi vakfı da Kuzey Amerika’daki kötü durumda olan çocukların hokeye katılmasına yardım etti.

Wayne Gretzky aynı zamanda iyi bir baba oldu.O ve Janet, beş çocukları(Paulina, Ty, Trevor, Tristan ve Emma) ile beraber Kaliforniya’da yaşıyorlar.Ty ve Tevor hokey oynuyor ve Paulina ise bale dersleri alıyor.

Gretzky, 2004’te CBC radyosu ile yaptığı söyleşide çocuk yetiştirmenin hokey oynamaktan daha zor olduğunu söyledi.

“Onlara birlikte zaman geçirdikleri insanlara saygı duymaları gerektiğini öğretiyorum” diyor Wayne.

Wayne Gretzky çocuklarına onu hayatın her alanında şampiyon yapan nitelikleri öğretiyor.

"Bu yazı http://www.cbc.ca/greatest/top_ten/nominee/gretzky-wayne.html adresinden alınmış ve Türkçeye çevrilmiştir."

Çeviren:Halil Alper Tokel

29.12.2009 18:20

Bu haberi arkadasinla paylas...
Hakkımızda | Site Haritası | ODTÜ | Bize Yazın | ©2008 ODTÜ Buz Sporları Topluluğu | www.icesports.metu.edu.tr. All Rights Reserved. Powered by Halil Alper Tokel