TORONTO'DA BİR TÜRK HOKEYCİ:ENES DAL...

Ülkemizde buz hokeyi geleceğin altın sopalarını yetiştirmeye çalışadursun, okyanusun diğer tarafındaki hokeysever bir Türk ailesinin genç üyesi hem ailesini gururlandırıyor hem de gelecek adına yepyeni bir umut oluyor. Hokey ülkesi Kanada’da buz hokeyine hızlı bir başlangıç yapan Enes Dal attığı gollerle takımını sırtlıyor. “Geleceğin Yıldızları” bölümümüzde 11 yaşındaki Enes’in hikayesini ele aldık.

1998 yılında İstanbul’da doğan Enes, henüz üç yaşındayken tekerlekli pateniyle evdeki halıları kaldırmaya başladı.Bu Enes'in buz hokeyi hikayesinin başlangıç sesleriydi. Hemen bir sene sonra da ailesiyle birlikte Kanada’nın Toronto şehrinin yolunu tuttu. NHL’in “Altı Orijinal” takımından biri olan Toronto Maple Leafs’e ev sahipliği yapan bu şehire gelir gelmez almaya başladığı kayma dersleri ile buz hokeyine ilk adımı atmış oluyordu.

2004 yılında, yani altı yaşındayken yine Toronto yakınlarındaki Brampton’a taşındılar. Enes, ilk hokey maçlarını da 2004-2005 sezonunda Brampton House Ligi’nde oynadı. Her yaş kategorisinde 10-15 takımın katıldığı ve bir takımın eylülden mayısa 30 kadar maç oynadığı bu lig Enes’in ilk hokey tecrübesi oluyordu.

2007 yılına gelindiğinde Enes, takımı Malvern Property Management Oilers ile play-off finaline yükseliyordu, ancak Enes’in ve takım arkadaşlarının çabası kupayı kazanmaya yetmedi. Ertesi sezon, yani 2007-2008 sezonunda ise takımı normal sezonu şampiyon olarak tamamladı. Enes, 2008-2009 sezonunda ise gösterdiği performansla tüm koçların dikkatini üzerine çekiyordu. Play-offlarda takımının attığı 22 golün 17sinde Enes’in imzası vardı. Oilers’ı finale kadar taşıdı. Finalde de 2 gol kaydederek takımını kupaya yaklaştırdı, ancak Enes’in 2 golüne rağmen maçı 4-3 kaybedip sezonu ikinci tamamladılar. Yine de Enes ligin göze çarpan oyuncusuydu ve tüm antrenörler için “Ligin en değerli oyuncusu kim?” sorusunun cevabı tekti: Enes Dal.

Enes, bu sezonu yakından takip eden hokey otoriteleri tarafından bir üst lig için seçmelere davet edildi. Seçmelerde gösterdiği performans ise seçilmesi için yeterliydi. Enes gelecek sene bir üst ligde başarılarını sürdürmeye hazırlanıyor. Yaz tatilini tekerlekli pateni ile çalışarak geçiren Enes, haftada bir kez de buz üzerinde yeni sezon hazırlıklarını sürdürüyor.

Gelecek için umut vaad eden Enes bir defans oyuncusu olmasına rağmen hızlı kayma becerisi ve oyunu okumasıyla kaleye çok çabuk gidebiliyor. Zaten Enes en çok kaleciyle karşı karşıya kaldığı pozisyonlarıyla, yani break-awayleriyle tanınıyor. Defans olması sizi yanıltmasın, 2008-09 sezonunda en yüksek puana(gol+asist) ulaşan oyuncu Enes.

Enes'in 2008-09 sezonu yari finalinde attigi maç kazandıran altın gol...

Enes’in en büyük hayali ise ileride Türkiye forması ile buza adım atmak. Enes ay yıldızlı formayı giyeceği günü sabırsızlıkla bekliyor. Enes, bu sene ilkokuldan “Matematik Ödülü” ile mezun oldu.Derslerindeki başarısını buzdaki performansı ile birleştiren Enes’in boş zamanlarını birlikte geçirdiği Eymen (5) ve Almira (3) adinda iki kardesi var.

Dünyanın hokey merkezlerinden biri olan Toronto’da dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Enes, gelecekte en büyük hayali olan Türk milli takiminda oynayabilmek için çalışmalarını sürdüreceğin söylüyor.Umarız Enes bu hedefine ulaşacaktır. Enes’e hokey yaşantısında başarılar diliyoruz.

Enes'in fotoğrafları için tıklayın...

ENES DAL VİDEOLARI...

**Enes Dal pakı face-offtan alıp tek başına gole gidiyor...2009 Final Maçı..

**Enes iki gol attığı final maçı sonrasında madalyasını alıyor...

**Enes'in yarı finalde uzatmada attığı altın gol takımını finale taşıyor...

**Enes'in iki gol attığı final maçının son saniyeleri...Enes tüm sahayı pakla geçip kaleye gidiyor..

**2009 Finalleri açılış töreni...

Hazırlayan:Halil Alper Tokel

04.08.2009 12:55

Bu sayfayı arkadasinla paylas...
Hakkımızda | Site Haritası | ODTÜ | Bize Yazın | ©2008 ODTÜ Buz Sporları Topluluğu | www.icesports.metu.edu.tr. All Rights Reserved. Powered by Halil Alper Tokel