AYIN KONUSU:TÜRK BUZ HOKEYİNDE 2008-2009 SEZONUNDAN AKILDA KALANLAR?

Yine uzun bir sezon geride kaldı...Kazananlar, kaybedenler, sevinenler, üzülenler...Bu ay, geçtiğimiz sezon Türk buz hokeyinden hatırlarda kalanları ele aldık...

30 AĞUSTOS-BUZZ'LA BİR YAZ:1980 Kış Olimpiyatları'nda "Mucize"yi yaratan takımın efsane oyuncularından William Buzz Schneider, Ankara'daki 2 aylık eğitim programı sonrasında ülkemizden ayrılırken geride bir efsane ile yaşanan hatıralar bırakıyordu hafızalarda.
23 EYLÜL- KIZ HOKEYİ MAÇSIZ DA BAŞLAR:Türkiye tarihinin 3. kez düzenlenen Bayanlar Ligi, federasyon tarafından alelacele başlatılınca, sezonun ilk üç maçı takımların eksik ya da hazır olmamaları nedeniyle oynanamazken, sezon maçsız başlıyordu.
11 EKİM - BİZİMKİLER DEĞİL MATADORLAR:Türk buz hokeyinin kalbi Ankara uzun zaman aradan sonra A Milli takımı bir turnuvada izleme fırsatına sahip oldu. Vancouver'da düzenlenecek 2010 Kış Olimpiyatları Elemeleri'nin ilk basamağı Ankara'da oynanırken, İspanya grubu lider bitirerek yoluna devam etti. Ay yıldızlı takımımız ise 3 maçından puan dahi alamadan ayrılıyordu.
28 ARALIK - YENİ BAŞKAN, YENİ DÖNEM:Buz Hokeyi Federasyonu'nda yönetim el değiştirirken, buz hokeyi 28 Aralık'ta yepyeni bir döneme giriyordu. Akın Kılavuz, buz hokeyinin yeni patronu oluyor, heyecanın kaybetmiş bir kuruma yeni bir umut getiriyordu.

5 OCAK - BUZZ İLE YENİDEN : Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı Akın Kılavuz, düzenlenen "tanışma Toplantısı"nda Buz Hokeyi Milli Takımları Genel Koordinatörlüğü'ne William Buzz Schneider'in getirildiğini açıkladı.

8 ŞUBAT - SKINNER İLE SOPA ÇALIŞMAK : Sopa tekniği eğitimi konusundaki ünü ve pak ile yaptığı inanılmaz hareketleri ile tanınan Sean Skinner Ankara'ya geldi. Beş gün boyunca 18 Yaşaltı milli takımını çalıştıran ve antrenörlere seminerler veren Skinner rüzgar gibi gelip geçti.
16 ŞUBAT - BUZUN KRALİÇESİ MİLENYUM: Bayanlar Buz Hokeyi Ligi'nde sezon sona ererken mutlu sona ulaşan ekip Ankara'nın artistik buz pateni kökenli kulübü Milenyum oluyordu. Mor-beyazlılar, ligin tartışmasız en iyi oyuncusu Sarma Pone önderliğinde, sadece bir beraberlikle, namağlup şampiyon olarak, Polis Akademisi'nin iki senelik şampiyonluk serisine de son verdiler.
28 ŞUBAT - 13 AY SONRA BUZDA : Buz hokeyi 1.Ligi önceki sene Şubat ayında sona ermişti. Bu sezon da şubatın son günü başlayınca, takımlar 13 ay sonra ilk resmi maçlarını oynadılar.

1 MART - BİR PAK BİR GÖZ MÜ EDER? : Türk buz hokeyi belki de tarihinin en üzücü olaylarından birini yaşadı. Polis Akademisi--Başkent Yıldızları Süper Lig maçında oyun alanını terk eden pak, masa hakemi olarak görev yapan, buz hokeyinin emektar ismi Candan Liman'ın yüzüne isabet etti. Liman'ın bir gözü görme yetisini kaybederken, bu olaydan sonra hakem masası güvenli hale getirildi. Ne yazık ki, ülkemizde yetkililer sorumluluklarını çok geç hatırlıyor.İş işten geçtikten sonra...

14 MART - ERZURUM'DAN BUZ HOKEYİNE MERHABA : 2011 Üniversite Kış Oyunları vesilesiyle buz hokeyi pistine kavuşan Erzurum, 18 Yaşaltı Dünya Şampiyonası 3. Grup maçlarına ev sahipliği yaptı. Bir hafta süren organizasyonda genç milli takımımızın maçları dolup taşarken, dadaşların buz hokeyine ilgisi herkesi sevindirdi. Buzda sevinen ise İzlanda oldu. 18 yaşaltı milli takımımız ise İzlanda'nın arkasından ikinci sırada yer aldı.
22 MART - ŞAMPİYON POLİS AKADEMİSİ : Süper Lig'de şampiyonluğa Polis Akademisi ulaşırken, play-offlardan akılda kalanlar bir çok oyuncunun maçlardaki çirkin oyunları oldu. Çıkan kavgalar buz hokeyinde normal karşılanabilir ancak kavgaların da geleneği vardır. Tüm bu kargaşanın içinde Polis Akademisi ünvanını korudu ve mutlu sona ulaştı.
13 NİSAN - YENİ ZELANDA'DA BİR PERİ MASALI : Sloven antrenör Andre Brodik yönetimindeki A Milli Buz Hokeyi takımımız Yeni Zelanda'da düzenlenen Dünya Şampiyonası 3. Grubu'nda ev sahibinin ardından ikinci sırada yer aldı ve iki sene sonra tekrar 2. Gruba yükseldi.
18 MAYIS - ÜNİVERSİTELİNİN HOKEY HEYECANI : Türkiye'nin ilk Üniversite Buz Hokeyi Turnuvası Erzurum'da düzenlendi. Erzurum'dan kupayla ayrılan takımlar ise bayanlarda ODTÜ , erkeklerde ise Kocaeli Üniversitesi oldu. Erzurum'daki maçların çok az seyirci tarafından izlenmesi ise turnuvanın başarıya ulaşmasına engel oldu.

22 HAZİRAN- 1.LİG'İN KRALI ŞİRİNTEPE : Buz Hokeyi 1. Ligi sona ererken, mutlu sona İzmit'in semt takımı Şirintepe ulaştı.Maçlar için her haftasonu Ankara'nın yolunu tutan Kocaeli ekibi uzun yolculukların karşılığını, kupa ile aldı.

21 HAZİRAN - SEVİNEN GELECEĞİN YILDIZLARI :Küçük yaş grubu ligleri de sona erdi. Minikler Turnuvası'nda İstanbul Boğaziçi Paten, Yıldızlar Ligi'nde ve Gençler Ligi'nde ise Kocaeli BB Kağıt Spor şampiyonluğa ulaşan takımlar oldular.

28 HAZİRAN - INLINE HOKEYDE "BÜYÜK ALTAY":Altı yıl sonra yeniden düzenlenen Inline Hokey turnuvası, sıcak hava ve yakan güneş altında başlarken, yağmurlu son günde gülen, İzmir'in köklü ekibi Altay oluyordu. Gelecek sezon buzda da izleyeceğimiz Altay buz hokeyine yeni bir heyecan getirirken tekerlekli paten hokeyinde kupayı da İzmir'e götürüyordu.

Hazırlayan:Halil Alper Tokel

12.07.2009 13:32

Bu sitede yayınlanan yazılar izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.Ancak, izin alındıktan sonra yazının yayınlandığı sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu haberi arkadasinla paylas...
Hakkımızda | Site Haritası | ODTÜ | Bize Yazın | ©2008 ODTÜ Buz Sporları Topluluğu