AYIN KONUSU: KUZEY AMERİKA ve ULUSLARARASI HOKEYİN FARKLARI...NHL vs. IIHF...

Kuzey Amerika hokeyi ve uluslararası hokey...NHL ve IIHF... Buz hokeyi dünyada iki farklı sistemde oynanıyor...Oyunu daha hızlı kılmayı ve fiziksel mücadeleyi ön plana çıkarmayı amaçlayan, hokeyin doğum yeri Kuzey Amerika ve pasa ve tekniğe dayalı oyunu hedefleyen IIHF ve Avrupa... Yeni yılın ilk ayında NHL ile IIHF arasındaki kural farklarını ele aldık....

IIHF, yani Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu, dünya hokeyini yöneten kuruluş olmasına rağmen Kuzey Amerika’daki düzenin kendine has özellikleri ve yapısı , özellikle Kanada ve ABD’de IIHF’ten bağımsız bir hokey organizasyonun oluşmasına neden olmuş. Bu yüzden de tüm dünya iki farklı hokeyden bahsedebiliyor. Çünkü Kuzey Amerika ile dünyanın diğer bölgelerindeki kurallar, pist özellikleri baştan aşağı farklı... Kuzey Amerika’daki profesyonel hokey ligleri ve başta NHL, buz hokeyinin şova yönelik olmasını, daha hızlı oynanmasını, daha az duraksamasını hedefliyor ve fiziksel mücadeleyi ön planda tutuyor. IIHF ise geçmişten günümüze gelen hokeyin karakteristiklerini korumayı hedefliyor. IIHF yönetiminde düzenlenen tüm Kış Olimpiyatları, Dünya Şampiyonaları, Avrupa Kupaları, Asya Kupaları IIHF kurallarıyla oynanırken, NHL ile Kanada ve ABD’deki alt liglerde Kuzey Amerika kuralları geçerli. Şunu da belirtelim Kuzey Amerika’daki amatör liglerde de IIHF kuralları hakim.

İki stil arasındaki en önemli fark, NHL’de oyunu hızlandıran etken olarak değerlendirilen, pistin daha küçük olması. NHL’de pistler uluslararası arenalara göre daha dar ve küçük. Böylece pak daha az boşta kalıyor, oyun sürekli akıcı bir şekilde oynanıyor. Uluslararası arenaların boyutları 61 metreye 30 metre iken, Kuzey Amerika pistlerinin boyutları  61 metreye 25 metre. Bununla birlikte, pistlerin oransal bölümleri de farklı. Kuzey Amerika’da orta alan boyu(iki mavi çizgi arası) daha dar, ve sonuç olarak savunma ve hücum alanları daha uzun. Uluslararası hokeyde takımların savunma/hücum alanları 17.31 metre iken, Kuzey Amerika’da 19.51 metre.

Uluslararası Buz Hokeyi Pisti, orta alan daha geniş

61 m x 30 m

NHL pisti, kale arkasındaki dörtgen kalecinin pakla oynayabileceği alanı gösteriyor...Pist daha dar... 61 m x 25 m

İki pist arasındaki farklar bununla da sınırlı değil... NHL’de kale arkalarında, kalecilerin pakla oynayabilecekleri alanı gösteren ikizkenar yamuk şeklinde kırmızı çizgiler bulunuyor. Uluslararası hokeyde ise, kaleci kale arkasında istediği alanda pakla oynayabiliyor.Bu yüzden bu çizgiler IIHF pistlerinde yok. İki pistin bir diğer farkı da kale alanı(goalie crease), yani kalecinin serbestçe hareket etmesi için ayrılan bölmenin şekil ve boyutları. Uluslararası hokeyde kale alanını kale önündeki 1,8 metre yarıçaplı bir yarım daire ile belirleniyor. Kuzey Amerika hokeyinde ise kale alanı kale çizgisine dik olarak uzayan bir dikdörtgen ve ucunda bir yaydan oluşuyor. Bir fark da bu alanların anlamları: Uluslararası hokey, yani IIHF düzeninde hücum oyuncuları kale alanına sopasıyla da olsa giremiyor ve bu durumda oyun  yeniden başlıyor. NHL’de ise bir hücum oyuncusu kale alanına girerse oyun durmuyor. Ancak kalecinin kale alanında rahatsız edilirken gol olduğuna karar verilirse gol IIHF’te olduğu gibi NHL’de de iptal ediliyor.


Kalecilerle başladık, yine kalecilerle devam edelim.Kalecilerin kale arkasındaki pakla oynama alanı ve kale alanı farklarından söz etmiştik. Kaleciler IIHF hokeyinde kale arkasında ve face off noktalarının gerisinde pakı dondurursa(üstüne basıp, düdük beklerse), küçük ceza alıyor. NHL’de ise kaleciler savunma alanları içinde, her hangi bir bölgede pakı dondurabiliyor.

İki oyun arasındaki en önemli farklardan biri de icing, yani buzlanmadaki kural farkı.Uluslararası hokeyde paka sahip olan takım orta kırmızı çizgisinden gönderdiği tek pas sonucunda pak hiç bir oyuncuya değmeden son kırmızı çizgiyi(kale çizgisi) de geçerse buzlanma kararı veriliyor ve oyun pistin diğer ucundaki face off noktasından başlıyor.(buzlanma yapan takımın savunma sahası) Buzlanma için pakın üç çizgiyi(orta çizgi, mavi çizgi ve kale çizgisi) de geçmesi gerektiğinden 3 çizgi hatası  olarak da adlandırılıyor. NHL’de ise oyunun durmasını engellemek amacıyla buzlanma daha farklı yorumlanıyor. Topa sahip olan takım pakı buzlanmaya attıktan sonra, yani kale çizgisini geçtikten sonra paka diğer takım oyuncusu ilk dokunursa icing oluyor.Ancak icing yapan takım oyuncusu paka ilk dokunan olursa oyun devam ediyor. Yani pak üç çizgiyi geçtikten sonra iki takım oyuncusu arasında bir yarış başlatılmış oluyor. Savunma yapan takımın, icingi alması için paka dokunması gerekiyor. Bu kural “touch icing” olarak adlandırılıyor.

En ilgi çeken farklardan biri de kavgalara verilen ceza.Şu bir gerçek ki hokey bir spor ve IIHF kesinlikle kavgaları en ağır şekilde cezalandırıyor. IIHF hokeyinde kavga eden oyuncular ya maç cezası alıyor ve bir daha oynayamıyor ya da büyük cezayla birlikte oyun kötü davranış cezası alıyor ve uzun süre ceza kutusunda kalıyor. NHL ise hokeye heyecan katmak ve seyirci çekmek adına kavgaya daha ılımlı yaklaşıyor. Kavga eden iki oyuncunun kavga etmelerine herhangi biri yere düşene kadar izin veriliyor ve kavga eden oyuncular büyük ceza alarak 5 dakika boyunca oynayamıyor.

Tüm bunlarla birlikte daha fazla farklı uygulama da var:İşte bunlardan bir liste:

KUZEY AMERİKA ve ULUSLARARASI HOKEY ARASINDAKİ BAZI FARKLAR

KURAL

IIHF

NHL

Takım Cezası

Herhangi bir oyuncu cezayı çekebiliyor.

Ceza verildiğinde buzda olan oyunculardan biri cezaya gitmek zorunda.

Arkadan Müdehale

Küçük ceza artı kötü davranış cezası ya da büyük ceza artı oyun kötü davranış cezası

Büyük ceza artı oyun kötü davranış cezası..

Faceofflar

Hücum eden takım oyuncusu sopasını önce yere koyma hakkına sahip.

Deplasman ekibi oyuncusu sopasını önce yere koyma hakkına sahip

Penaltı atışları

Takımdan herhangi bir oyuncu atışı kullanabiliyor, takım atışı kullanmak yerine karşı takımın küçük ceza almasını tercih edebiliyor

Faule mağruz kalan oyuncu atışı kullanmak zorunda.Eğer sakatlık nedeniyle kullanamayacak durumdaysa başkası kullanabiliyor.

Pak pist dışına çıkarsa

Ceza yok

Hakem oyuncunun kasıtlı şekilde pakı dışarı attığına karar verirse oyuncu oyun geciktirme cezası alıyor.

Molalar

İki takım da oyunun durduğu arada arka arkaya mola albiliyor.

Bir duraklamada sadece bir takım mola alabiliyor.

Kask

Bir oyuncu kask giymiyorsa küçük ceza alıyor.Kaskı başından düşerse ya alıp takmak ya da değişmek zorunda

Oyuncunun kaskı düşerse oynamaya devam edebiliyor...

İşte tüm bu farklar dünya hokeyine renk getiriyor. Bu iki farklı stilin temsilcilerinin oynadıkları maçlar her zaman heyecanla bekleniyor.Kanada ve ABD’nin Avrupa takımları Rusya, İsveç , Finlandiya gibi ülkelerle yaptıkları maçlar bu iki tarzın kapışması olarak görülüyor. Kulüpler seviyesinde de bu kapışma resmi anlamda artık Victoria Cup ile buzda gerçekleşiyor. NHL şampiyonu ile Avrupa Şampiyonlar Ligi şampiyonu NHL oyuncularının alışık olmadığı büyük pistte karşılaşıyor. Bütün bu maçlarda tartışılan ilk madde ise pistin boyutları oluyor: Büyük pist kime yaradı, Avrupalılar bu küçük pistte sıkıştılar. Ancak artık IIHF de farklı bir tutum izliyor. IIHF kurallarına göre oynanması gereken 2009 Gençler Dünya Şampiyonası şu sıralar Kuzey Amerika’nın küçük pistlerinde oynanıyor.Zira, 2010 Kış Olimpiyatları da Vancouver’da küçük pistlerde oynanacak. Yani artık bu iki farklı pist de hokeye renk katan öğeler olarak kabul ediliyor. Bize de bu ik farklı stilin kapışmasını izlemek düşüyor...

Hazırlayan: Halil Alper Tokel

01.01.2009 14:58

Bu haberi arkadasinla paylas...
Hakkımızda | Site Haritası | ODTÜ | Bize Yazın | ©2008 ODTÜ Buz Sporları Topluluğu