AYIN KONUSU: A'DAN Z'YE BUZ HOKEYİ...

Buz hokeyi bir tutkudur.Her ne kadar ülkemizde çok fazla tanınmasa da bu sporun heyecanını, ateşini başka sporla karşılaştırmak çok da mümkün görünmüyor.. Soğuk buzun üstünde, çelik bıçakların bıraktığı izler, sopa ile pakın buluşmasından çıkan sesle karışırken, tribünler bu oyunun ateşiyle ısınıyor... Buz hokeyini merak mı ediyorsunuz? O zaman doğru yerdesiniz...Bu ayın konusunda merak edenler için tüm yönleriyle buz hokeyini mercek altına aldık...

 

Buz hokeyinin  temel kuralları ve genel bilgiler neler?

Buz hokeyi, 60 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğindeki buz pistlerinde, pak adı verilen bir diskle oynanır. 2.2 cm yüksekliğinde, 7.5 cm çapında olan ve yaklaşık 160 gram ağırlığa sahip sıkıştırılmış plastikten yapılan pak çok sert bir yapıya sahiptir ve sert şutlarda saatte 150 km hıza kadar ulaşabilir.

Oyuncular buz hokeyi patenleri ve buz hokeyi sopalarıyla pakı rakip takımın kalesine sokmaya çalışırlar. Dünyanın en hızlı takım oyunu sayılan buz hokeyini diğer takım sporlarından ayıran en önemli noktalardan biri, pistin etrafını saran şeffaf ve kuvvetli plastikten yapılmış cam duvarlar sayesinde pakın sürekli oyun alanı içinde kalmasıdır. Bu sayede oyun çok az durarak seyir zevki yüksek bir hal alır. Maçlar 20şer dakikalık 3 periyot halinde oynanır. Organizasyonun kurallarına göre normal süresi berabere biten maçlarda uzatma devreleri ya da penaltı atışları ile kazanan belirlenebilir. Oyuncular, oyun içinde pakı vücutları ile yönlendirebilirler, hatta havadan gelen pakı elleri ile yakalayıp, taşımamak şartıyla, önlerine koyabilirler. Ancak, sopa dışında,  ayak dahil olmak üzere vücudun herhangi bir bölümüyle atılan goller geçersiz sayılır.

Buz hokeyinde takımlar 2 si kaleci olmak üzere 20 şer kişiden oluşur, ancak buzda 5 oyuncu ve 1 kaleci ile mücadele ederler. Oyuncular 5 erli hatlar (line) halinde kümelenir ve değişikliklerde hatların bozulmamasına çalışılır. Buz içindeki beş oyuncudan üçü forvet, ikisi de defans görevini üstlenir.  Buz hokeyine renk atan bir diğer önemli özellik ise oyuncu değişikliklerinin oyun durduğunda olduğu gibi oyun devam ederken de yapılabilmesidir. Kısa süreli ve patlayıcı bir kuvvet gerektiren bu ateşli sporda oyuncular sürekli değişerek güçlü kalmaya ve oyunda kaldıkları süre içinde maksimumlarını buz yansıtmaya çalışırlar. Öyle ki, en üst seviyedeki liglerde bir oyuncu bir girişte maksimum 1-1,5 dakika oyunda kalır.Hakem, oyun devam ederken yapılan değişiklik sırasında bir takımın fazla oyuncuyla oynadığı kararını verirse, takım ceza alır ve 2 dakika eksik oynar. Oyun içinde kural dışı hareketlerde bulunan oyunculara 2,  5 ya da 10 dakikalık cezalar verilir ve bu sürede ceza alan takım eksik oynamak zorunda kalır.

Buz hokeyinde oyun, hakemin pakı belli noktalarda her iki takımdan birer oyuncunun sopaları arasına bıraktığı face-off atışıyla başlar. Her iki oyuncu da pakı kendi takımlarına kazandırmaya çalışırlar. Maçların oynandığı pistin üzerinde  enine doğru uzayan 3 kırmızı (2 kale çizgisi ve yarı saha çizgisi) ve 2 mavi çizgi(ofsayt çizgileri) ile, 5 daire ve 8 face-off noktası bulunur.

Soğuk buz pistlerini ateş gibi ısıtan bu sıcak sporda, her izleyenin bilmesi gereken iki kural vardır:ofsayt ve buzlanma. Ofsayt, ilk kez buz hokeyi izleyenler için karmaşık gelse de aslında basit bir kuraldır. Ofsayt kuralına göre, hücum yapan takım oyuncuları, pak mavi çizgiyi geçtikten sonra mavi çizgiyi geçebilirler. Yani, hücum alanındaki mavi çizgiyi ilk önce pak geçmelidir. Pak hücum alanındayken(yani hücum alanındaki mavi çizginin içindeyken) mavi çizgi dışına çıktığında ise, pakın tekrar mavi çizgi içine(hücum alanına) sokulabilmesi için tüm hücum oyuncularının hücum alanını boşaltmaları gerekir.(mavi çizgiye patenleri dokunmalı).

Buzlanma ise, bir takım oyuncusunun, pakı kendi yarı sahasından karşı takımın kale çizgisini de geçecek şekilde uzaklaştırmasıyla geçekleşir. Buzlanma olması için pakın üç çizgiyi (yarı saha çizgisi, mavi çizgi ve kale çizgisi) geçmesi gerektiğinden “üç çizgi hatası” olarak da adlandırılabilir. Buzlanma sonrasında oyun pakı kendi kalesinden uzaklaştıran takımın kalesine en yakın face-off noktalarından başlar.

Yurt dışında buz hokeyi denince akla maçlar esnasında çıkan kavgalar geliyor? Türkiye’de böyle bir durum var mı?

Çok hızlı oynanan ve sert fiziki müdahalelerle vücut temasına izin veren buz hokeyi, tansiyonu oldukça yüksek bir oyun. Bu nedenle, oyuncular arasında sık sık itişmeler ve tartışmalar yaşanması her buz hokeyi maçı için olağan bir durum. Çoğu kez de sinirlerine hakim olamayan oyuncular arasında ciddi kavgalar yaşanabiliyor. Ülkemizde de bu gibi olaylar  zaman zaman yaşanıyor, ancak çok büyük kavgalara sık sık rastladığımız söylenemez. Bununla birlikte tüm dünya, kavganın buz hokeyinin doğasında var olduğunu kabul ediyor. Fiziki temasın bu denli yoğun olduğu bu heyecan dolu sporda kavganın kaçınılmaz olduğu da tartışılmaz bir gerçek. Öte yandan, buz hokeyinin en gözde sahnesi NHL’de kavga bu spora ilgiyi artıran bir şov nesnesi olarak görülüyor ve yöneticiler kavgayı bilet satışlarını, izlenme oranlarını artıran önemli bir silah olarak kullanıyor. Bu nedenle kavgalar oldukça sık yaşanıyor ve neredeyse oyuncuların kavga etmelerine müsade ediliyor. Öyle maçlar oluyor ki, birkaç kavga yaşanıyor...

Buz hokeyinin Türkiye’deki durumu nedir? Kaç tane buz hokeyi pisti var?

Buz hokeyi ülkemizde hala çok yeni bir spor olarak emekleme evresinde ancak yeni yeni atılan adımlar önümüzdeki senelere daha güvenle bakmamızı sağlıyor. Türkiye’de şu anda, hali hazırda hizmet veren yalnızca 3 olimpik buz hokeyi pisti bulunuyor.Bunlar Ankara’da 1989’da açılan Bahçelievler Buz Pisti, İzmit’teki buz pist ve Erzurum’da 2011 oyunları için bitirilen ilk tesis olan buz hokeyi salonu...Bu tesislerle birlkte, yapımı uzun yıllardır süren İstanbul Zeytinburnu’ndaki pistin de kısa süre sonra açılması bekleniyor. Böylece dev kent İstanbul da buz hokeyine daha sıkı tutunacak. Öte yandan İzmir’de yapılacak olan olimpik buz hokeyi pisti için düğmeye basıldı ve önümüzdeki sene hizmete gireceği açıklandı. Bunlarla birlikte özellikle alışveriş merkezlerinde açılan ve sayıları her geçen gün artan küçük boyutlardaki buz pistlerinde küçük yaş kategorilerinde çalışmalar da sürdürülüyor.

Türkiye buz hokeyi liglerinin yapısı nasıl?

Ülkemizdeki liglere gelince... Türkiye‘de, erkeklerde Süper Lig ve 1. Lig, bayanlarda Bayanlar Ligi’nin yanında 20 Yaşaltı Genç Erkekler Ligi, 10-14 Yaş Grubu Yıldızlar Ligi ve 6-10 Yaş Grubu Minikler Turnuvası  her yıl düzenleniyor.

Erkeklerde en üst lig olan ve 1992-93 sezonundan beri oynanan Süper Lig’de 6 takım şampiyonluk için yarışıyor.Ankara’dan Polis Akademisi ve Koleji Spor Kulübü, Başkent Yıldızları Spor Kulübü, Anka Spor Kulübü, Ankara Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü, İzmit’ten Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü ve İstanbul’dan İstanbul Paten Kulübü, Süper Lig’de yer alan takımlar. Süper Lig’de en son şampiyon geçen sene mutlu sona ulaşan Polis Akademisi...En çok şampiyon olan takım ise 7 kere kupayı kaldıran Ankara Büyükşehir Belediyesi.. Bu sezon ise şampiyonluk mücadelesi Polis Akademisi, Kocaeli BB Kağıt Spor ve Başkent Yıldızları arasında geçiyor. Şu anda ligin liderlik koltuğunda ise Polis Akademisi oturuyor. Süper Lig’in bir altında ise 1.Lig yer alıyor. 1.Lig’de bu sezon 12 takım mücadele ediyor.1. Ligdeki takımlar ise şöyle...

BUZ HOKEYİ ERKEKLER 1. LİG

A GRUBU

B GRUBU

ERZURUM POLİS GÜCÜ

ERZURUM BB SK

TRUVA PATEN KULÜBÜ

ANKARA EMNİYET SK

İSTANBUL BUZ KARTALLARI SK

ODTÜ SK

BOĞAZİÇİ PATENAJ KULÜBÜ

ŞAMPİYON SK

YÜKSELİŞ SK

ANKARA ÜNİVERSİTESİ SK

ERZURUM GENÇLİK SK

ŞİRİNTEPE SK

Ülkemizde erkekler gibi bayanlar da hokey oynuyor. İlki 2006-2007 sezonunda  oynanan Bayanlar Ligi’nde 9 takım mücadele ediyor. Bu sene 3. kez oynanan Bayanlar Ligi’nde bu sezon şampiyonluğa ise Ankara takımı Milenyum Paten Kulübü ulaştı.İlk iki sene şampiyon olan takım ise Polis Akademisi idi.Bayanlar Lig’nde yer alan takımlar ise şöyle:

BAYANLAR LİGİ

MİLENYUM PATEN KULÜBÜ

POLİS AKADEMİSİ VE KOLEJİ SK

KOCAELİ B.B.KAĞIT S.K

ANKARA ÜNİVERSİTESİ SK

ODTÜ SK

ANKA SK

BAŞKENT YILDIZLARI SK

BOĞAZİÇİ PATENAJ SK

TRUVA PATEN KULÜBÜ

Türkiye olarak dünya buz hokeyinin neresindeyiz?

Gelelim Türk buz hokeyinin dünyadaki yerine... Ne yazık ki Türkiye dünya buz hokeyinde hatırı sayılır bir konumda değil.. 21 Mart 1992’de Güney Afrika ile karşılaşarak ilk maçını oynayan A Milli Takımımız o günden bu yana oynadığı 66 maçta, 14 galibiyet alırken, 51 maçı kaybetti, 1 maçtan da beraberlikle ayrıldı. 1992’den bu yana, kısa tarihi içinde Dünya Şampiyonalarında 2004 ve 2006 yıllarında 2 kez 2. Gruba yükselme başarısını gösteren milli takımımız şu anda tekrar 3. Grup’ta mücadele ediyor. Türkiye A Milli Takımı, dünya ülkelerinin sıralandığı IIHF Milli Takımlar Sıralamasında 48 ülke içinde 41. sırada yer alıyor. A milli takımımız 1 ay önce katıldığı 3. grup'ta Yeni Zelanda'nın ardından ikinci olarak 2. Gruba yükselmeyei başardı.

Bayan Milli Takımımızın hikayesi ise çok daha yeni. İlk kez 2006 yılında oluşturulan ve 2 kez Dünya Şampiyonası 4. Grup’ta mücadele eden bayanlarımız  toplam 10 maç oynadı ve henüz galibiyetle tanışamadı. Ancak Türkiye’de bayan hokeyi hızlı gelişimini sürdürüyor. Bayan milli takımımız Dünya Sıralaması’nda 34 ülke arasında 33. sırada yer alıyor.

Ancak son zamanlarda, buz hokeyi iyi gelişmelere sahne oluyor. Her geçen gün takım ve sporcu sayısının artışı bir yana tüm kulüpler ellerinden geldiğince iyi işler çıkarmayı hedefliyorlar. Buz Hokeyi Federasyonu da oldukça istekli bir şekilde yeni projelerle bu spora can katmanın yollarını arıyor. En son olarak da dünyaca ünlü efsanevi buz hokeyi oyuncusu William Buzz Schneider milli takımlar genel koordinatörlüğüne getirildi. 1980 Kış Olimpiyatlrında efsanevi Sovyet takımını yenerek şampiyon olan ve dünya spor tarihine damgasını vuran ABD takımında yer alan tecrübeli isim Türk buz hokeyinin gelecekteki yapılanmasında etkin bir rol alacak.

Buz hokeyi maçı izlemek için ne yapmalı?

Bu keyifli spor ne yazık ki ülkemizde çok tanınmıyor ve buz hokeyini takip edip, maçları izleyen bir kitle henüz oluşmuş değil. Buz hokeyi maçlarını izleyenler genellikle sporcular, aileleri ya da arkadaş tavsiyesi ya da zoruyla maça gelenlerden oluşuyor.Ancak şunu söylemek gerekir ki, ilk kez bir buz hokeyi maçına tanıklık edenler bu sporun farkına varıyor ve aldıkları zevki yüzlerinden okumak hiç de zor olmuyor.Buz hokeyi maçları ülkemizde ücretsiz izlenebiliyor. Her hafta sonu Ankara Bahçelievler’deki buz pistinde buz hokeyi maçları oynanıyor. Siz de bir gün buza gidip bu ateşli sporun keyfine ortak olabilirsiniz.Pişman olmayacaksınız...

Buz hokeyinin Türkiye’deki tarihçesi nedir?

Türkiye’de buz hokeyi ilk kez donan açık havuz ve göllerde oynanmaya başlanmıştır. 80 li yıllarda, kışın İstanbul’da Korukent Buz Pisti ve Ankara Gençlik Parkı’nda buz hokeyi ülkemize merhaba dedi. 80’li yılların sonunda, 1988’de, Ankara’da yaşayan Amerikalı subay Glenn Brown’ın önderliğinde Ankara ve İstanbullu buz hokeyi gönüllüleri çalışmalarını hızlandırdı. Sonunda 9 Ocak 1988’de Ankara ve İstanbul grubu Ankara Atatürk Buz Pisti’nde Türkiye’deki ilk hokey maçını oynadılar. Bu maçı -15 derecedeki havaya rağmen yaklaşık 200 izleyici izlemişti. 1989 yılında Ankara Buz Pateni Pisti’nin açılmasının ardından buz hokeyi gelişmeye başladı.O sene Ankara Tarım Kredi Spor ve İstanbul Paten Kulübü arasında kurallara uygun ilk maç oynandı. 1990 yılında ise Ankara Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Paten Kulübü, Ankara Atatürk Buz Hokeyi Takımı ve İstanbul Boğaziçi Patinaj Kulübü'nün katıldığı ilk turnuva düzenlendi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi SK birinciliğe ulaştı. Bu turnuvada yer alan ekiplerin katılımıyla 1993 yılında ilk buz hokeyi ligi düzenlendi. 1991 yılında Türkiye Buz Sporları Federasyonu kuruldu.  1992 yılında ise ilk kez milli takım oluşturuldu. Türkiye, aynı sene Güney Afrika’da düzenlenen  Dünya Şampiyonası 3. Grup’ta ilk kez dünya sahnesinde adını duyurdu. A Milli takımımız, tarihindeki ilk galibiyeti Yeni Zelanda’ya karşı, 1998 yılında elde etti. 2003 yılında İzmit’te düzenlenen 20 Yaşaltı Dünya Şampiyonası’nda 3. olan genç millilerimiz ise Türkiye tarihinin ilk madalyası olan bronz madalyayı kazandılar.2004 ve 2006 yıllarında Dünya Şampiyonasında 2. Gruba yükselme başarısını gösteren A Millerimiz şu anda 3 Grupta yer alıyor. Yine 2006 yılında ilk kez Türkiye Bayan Buz Hokeyi Milli Takımı oluşturuldu ve Dünya Şampiyonası 4. Grup’ta mücadele etti. Bayanlar Ligi ilk kez 2006-2007 sezonunda düzenlendi ve Polis Akademisi ilk şampiyon unvanını elde etti.

Buz hokeyinde kullanılan malzemeler nelerdir? Oynarken nelere dikkat edilir?

Buz hokeyi oynamak, kayma becerisi, sopa tekniği, kuvvet ve dayanıklılık gerektirse de oyuncuların ihtiyacı olan başka bir şey daha vardır:buz hokeyi malzemeleri... Buz hokeyi, oyuncuların yüksek hızlara ulaştığı ve düşme, çarpışmaların yoğun yaşandığı bir spor olduğundan, çoğu kişi tarafından tehlikeli görülür ve sakatlıklara çok açık olduğu düşünülür.Ancak oyuncuların giydiği bu koruyucu malzemeler onları sakatlıklardan koruyacak yeterliliğe sahiptir. Öyle ki, buz hokeyinin yaygınca oynandığı ülkelerde yapılan araştırmalar buz hokeyinin diğer salon sporlarından ya da futboldan fazla bir sakatlık riski çermediğini gösteriyor. Peki oyuncular yüksek hızda düşmelerden, çarpışmalardan ve yoğun fiziksel mücadelelerden hangi koruyucu malzemelerle korunuyorlar?

Kurallara göre her buz hokeyi oyuncusu kask, dizlik, dirseklik, omuzluk, hokey şortu, hokey eldiveni, hokey pateni, hokey çorabı ve forması giymek zorundadırlar. Kask, oyuncunun kafasına  gelebilecek pak, sopa gibi etkenlerden korur. Uluslararası kurallara göre 18 yaşını doldurmayan oyuncular kasklarının önünü tamamen kapatan kafes şeklindeki vizörü kullanmak zorundadırlar.Diğer oyuncular ise burunlarının altına kadar uzanan cam veya plastik vizörler kullanabilirler. Bu durumda çoğu buz hokeyi oyuncusu dişlerini gelebilecek pak ya da sopa darbelerinden korumak amacıyla dişlik kullanırlar. Dizlik, dizin üst kısmından patene kadar uzanır, bacağın ön kısmını korur. Sert plastikten yapılmıştır. Yüksek süratte bacağa çarpan pak dizlik sayesinde zarar vermez. Oyuncular dizliklerinin üstünü tamamen saran hokey çoraplarını giyerler. Hokey çoraplarının üstü dizliklerin dönmemesi amacıyla koli bandı gibi bantlarla sağlamlaştırılır. Dirseklik, dirseklerle beraber kolların bir kısmını korur. Omuzluk (göğüslük olarak da adlandırılabilir) omuzları ve göğüs kısmını etkin şekilde korur. Duvara, omuzla çarpmalarda sakatlık riskini çok aza indirir. Hokey şortu, içi sert plastikle kaplı dayanıklı kumaştan yapılır. Bel ve kalça bölgesinde, düşmelerde sakatlıkları önlemek amacıyla daha sert, kalın ve kuvvet emici pedler bulunur. Bunun yanında oyuncular cinsel bölgelerini koruyan ve kuki adı verilen korumayı da giyerler.

Kaleciler ise oyunculardan farklı olarak büyük görünümleri ile dikkat çeken kaleci dizliklerini, daha koruyucu olan kaleci göğüslüklerini ve kaleci kasklarını giyerler.Kalecilerin sopaları da farklı yapıdadır. Kaleci patenlerinin ön kısmı da yine daha koruyucudur. Kaleci dizliği yüksek süratli şutlarda kaleciyi korur ve daha rahat kurtarış imkanı sağlar. Kaleci kaskının sağlamlığı büyük önem taşır, çünkü hızlı şutlar kaska isabet edebilir. Pak kalecinin kaskına çarptığında hakem oyunu durdurur ve kaleciye bir süre verilir.

Tabii ki bu koruyucu malzemelerin dışında geriye 3 ekipman daha kalıyor. Buz hokeyi pateni, buz hokeyi sopası ve pak... Buz hokeyi pateni, artistik buz pateninden farklı olarak oval ve daha kısa bir çeliğe sahiptir ve ucunda figür patencilerin atlayışlarında kullandığı dişler de bulunmaz.  Bu sayede daha çabuk ve ani hareketler yapılabilir. Buz hokeyi patenlerinin çeliklerinin altında buza tutunmayı sağlayan ve çeliğin ortasında uzayan bir su kanalına benzeyen “oluk”lar bulunur. Oluklar paten kullanıldıkça aşınır ve yeniden açılması gerekir. Oyuncular buz hokeyi patenleri ile kayarken, bir yandan da buz hokeyi sopalarıyla pakı rakip kaleye atmaya çalışırlar. Buz hokeyi sopası tahta, aliminyum ya da fiberden yapılabilir. Sopanın hafif olması ve esneme miktarı sopanın kalitesinde önem taşır. Sopa sağ ve sol olmak üzere iki şekilde tutulabilir. Sağ sopa kullanan bir oyuncunun sağ eli altta, sol eli üsttedir.  Pak, ise sıkıştırılmış kauçuktan yapılan ve yaklaşık 160 gram ağırlığında bir disktir. 2.2 cm yüksekliğinde, 7.5 cm çapında olan bu sert disk, güçlü şutlarda saatte 150 km’yi aşan hızlara ulaşır.

Tüm bu malzemeler buz hokeyinin olmazsa olmazlarındandır. Ancak, fiyatları diğer sporlarla karşılaştığında oldukça yüksek kalır. Öyle ki, bir buz hokeyi oyuncusunun bir takım malzemesi ortalama 750 ila 1000 TL arasında alınabilmektedir.Kaleci malzemelerinde ise fiyat bu rakamların iki katına kadar yükselmektedir.

Buz hokeyi oyuncuları nasıl bir antrenman programıyla çalışırlar?

Buz hokeyi, yüksek derecede dayanılılık, kuvvet ve denge gerektiren bir spordur. Buz hokeyi oyuncuları çelik bıçaklar üzerinde yüksek süratte ayakta kalırken bir de sopa ile pakı kontrol etmek, pas vermek ya da şut çekmek, üstüne üstlük rakibin müdehalelerine karşı kendilerini korumak zorundadır. Tabii bunun için birçok alanda antrenman yaparlar.  Buz üstünde yapılan antrenmanlarda takımlar pak kontrolü, pas, şut, denge, takım stratejileri, oyun taktikleri vb. üzerine çalışmalar yaparlar.  Öte yandan, buz hokeyi  buz üzerinde oynansa da, buz dışında yapılan antrenmanlar buz üstündeki antrenmanlar kadar önemli ve faydalıdır. Takımlar ya da bireysel olarak oyuncular, buz dışında; denge, sopa tekniği, kondüsyon ve oyun taktikleri üzerine çalışmalar yaparlar. Buz dışındaki denge çalışmalarında oyuncuların maçlarda ihtiyaç duyacakları koordinasyon hareketleri(tek ayak denge, öne ve yana sıçramalar vb. gibi) yer alır. Sopa tekniği de buz dışında çalışılabilir. Oyuncular sopa ve eldivenleri ile genellikle tenis topu, golf topu, ya da aynı büyüklükteki tahta toplar veya özel paklarla çalışarak ilerleme kaydedebilirler. Buz hokeyinde kondüsyon ve dayanıklılık ile patlayıcı güç için de buz dışı antrenmanları büyük önem taşır. Buz dışı antrenmanla desteklenmeyen buz içi programlarında yeterli gelişme sağlanamaz.

Bununla birlikte tüm dünyada buz hokeyi oyuncuları için ayrı bir çalışma imkanı daha var:inline hokey...Buz yerine kapalı salonlarda ya da tenis kortu gibi açık alanlarda, tekerlekli hokey pateni ile oynanan inline hokey özellikle yaz aylarında buz hokeyi oyuncuları için önem taşır.Sıcak yaz aylarında kapanan buz pistlerine alternatif olarak görülen inline hokey, ülkemizde henüz yaygın olmasa da diğer buz hokeyi ülkelerinde önemli bir çalışma sahasıdır. Tekerlekli patenler ve çoğu zaman topla ya da özel paklarla oynanan inline hokeyde kayma teknikleri küçük farklar dışında buz hokeyi ile neredeyse aynıdır.

Buz hokeyi oynamak isteyenler bu spora başlamak için neler yapmalılar, nereye başvurmalılar?

Tabii ki buz hokeyi oynamak isteyen birinin öncelikle kaymayı oldukça iyi derecede bilmesi gereklidir. İyi derecede kaymak için ise bu işe küçük yaşlarda başlamak önem taşıyor.. “Ağaç yaşken eğilir.” atasözü burada da geçerliliğini koruyor yani..Öte yandan,  buz hokeyi eğitimi, önde buz hokeyi ülkelerinde çocuk yaşlarda başlamakla birlikte, ülkemizde 20li yaşların başında kaymayı öğrenen oyunculara da rastlamak mümkün.Bu yüzden buz hokeyi oynamak isteyen gençler de buz hokeyi oynama imkanına sahipler.

Tabii ki burada tüm Türkiye’ye seslenmek isterdik ancak ülkemizde buz hokeyi oynanan belli başlı (olimpik buz pistine sahip ya da yakın zamanda sahip olacak şehirler) 4 il bulunuyor: Ankara, İzmit, İstanbul ve Erzurum...Bunun dışında Bursa, Denizli gibi bazı şehirlerde de çoğunluğu alışveriş merkezlerinde bulunan buz pistlerinde buz hokeyine ilk adımlar atılabilir. Buz hokeyi oynamak isteyen ya da çocuğunun buz hokeyi oynamasını isteyenler, bu buz pistlerindeki kulüplere ya da ilgililere başvurarak gerekli bilgiye ulaşabilir ve buz hokeyine merhaba diyebilirler.

Hazırlayan:Halil Alper Tokel

03.05.2009 0:20

Bu sitede yayınlanan yazılar izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.Ancak, yazının yayınlandığı sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu haberi arkadasinla paylas...
Hakkımızda | Site Haritası | ODTÜ | Bize Yazın | ©2008 ODTÜ Buz Sporları Topluluğu