AYIN KONUSU: INLINE HOKEY

Inline hokey, sert ve düz bir zeminde oynanan ve iki takım oyuncularının tekerlekli patenler(inline paten) ve ucu eğimli sopaları kullanarak bir top veya diski(pak) karşı takımın kalesine sokmaya çalıştıkları bir takım sporudur.  Inline hokey tüm dünyada halen bilindiği gibi aslında buz hokeyine alternatif bir spor olarak doğmuştur.Yaz sıcağında buz pistlerinin kapanmasına çare olarak her seviyeden buz hokeyi oyuncuları tekerlekli patenleri ile yıl boyunca antrenman yapma fırsatına sahip olurlar.

Başlamadan önce hemen belirtelim.Inline hokey kurallar ve organizasyon olarak dünya çapında bir kabul edilen bir standarda sahip değil. Kurallar ve düzenlemeler ligin veya turnuvaların düzenleyenine göre farkılılık gösterebiliyor. Genel olarak dünyada inlinehokeyi yöneten iki büyük federasyon bulunuyor: IIHF(Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu) ve FIRS(Uluslararası Tekerlekli Sporlar Federasyonu) Bu iki federasyonda Inline Hokey Dünya Şampiyonaları düzenliyorlar ve her ikisi de bu alandaki çalışmaları ile Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından tanınıyorlar. Bunun dışında özellikle Kuzey Amerika olmak üzere bir çok ülke değişik düzenlemelere sahip. (Bu dosyada IIHF düzenlemeleri esas alınmıştır.)

İnline hokey her zaman buz hokeyinin alternatif sporu ya da buz hokeyi içi bir antrenman yolu olarak görülmüştür. Ancak inline hokeyin çok ilgi gördüğü ülkeler de var ve bu spor da da dünya şampiyonaları düzenleniyor. İsterseniz öncelikle inline hokeyin buz hokeyinden farklarını ele alalım. İki sporun en önemli farklarından biri ofsayt ve buzlanma. Buz hokeyinde iki takımın savunma alanlarını belirleyen mavi çizgiler inline hokeyde bulunmuyor ve ofsaytı orta çizgi belirliyor. Yani hücum oyuncuları orta çizgiyi paktan ya da toptan önce geçemiyor.Ancak ofsayt kuralındaki uygulamalar organizasyonlar arasında farklılık gösterebiliyor.İnline hokeyde buzlanma kuralı ise bulunmuyor. Yani savunma alanındaki bir takım topu karşı kaleye gönderdiğinde oyun devam ediyor. Oyundaki ofsayt kuralının hafiflemesi ve buzlanmanın da kaldırılması ile buz hokeyine göre daha çok gol oluyor ve oyun daha hızlı akıyor.Buz hokeyinde izin verilen sert fiziksel müdehaleler(body check) de inline hokey de yasaklanmış.  Buz hokeyinde takımlar 5 oyuncu bir kaleci ile mücadele ederken, inline hokeyde bir takım sahada 4 oyuncu ve bir kaleci ile oynuyor. Buz hokeyindeki pakın yerini inline hokeyde bir top alabiliyor. Buzdaki kauçuk pak yerine ise, inline hokeyde plastikten yapılan ve daha hafif olan paklar kullanılabiliyor. Tabii ki üst seviyelerde pak kullanılması zorunlu. Korumalara gelince, IIHF kurallarına göre oyuncular kask, dizlik, dirseklik, eldiven kullanmak zorunda. Omuzluk ise buz hokeyindeki sertlik yasaklandığı için zorunlu değil.Buz hokeyindeki şortun yerini ise tüm bacağı saran inline hokey pantalonları alıyor. Pantalonların bazı bölümleri koruma amacıyla sert malzemeden yapılıyor.Kullanılan patenler  ise inline hokey pateni olarak adlandırılırlar. Arka arkaya dizilen 4 tekerden oluşan patenlerde, tekerleklerin boyutları birbirinden farklı olabilir. Örneğin çabuk hızlanma için forvet patenlerinde tekerler öne gittikçe küçülür.

Oyun içindeki diğer kurallar ise buz hokeyine benziyor. Oyuncu değişiklikleri oyun devam ederken yapılıyor, oyuncular pakı vücutları ile kontrol edebiliyorlar, patenle atılan gol olarak değer kazanmıyor.Oyun kurallarına aykırı davranan oyuncular 1,5 dakikalık küçük ya da 4 dakikalık büyük ceza alıyor ve bu sürede takımlar eksik mücadele ediyor. Oyun her hangi bir nedenle durduğunda belirlenen face-off noktalarında hakemin pakı yere bırakmasıyla oyun başlatılıyor. Takımlar maksimum 16 oyuncudan (ikisi kaleci)oluşuyor.

İnline hokeyde bir maç 12 şer dakikalık 4 periyot üzerinden oynanıyor.IIHF kurallarına göre beraberlik halinde 4 periyottan sonra 5 dakikalık uzatma devresi oynanıyor ve bu devrede gole ulaşan takım kazanıyor.

Uluslararsı arenada ise IIHF tarafından ülkeler arasında Dünya Şampiyonaları düzenleniyor.Son olarak 2008 yılında düzenlenen Dünya Şampiyonasında ise İsveç şampiyon oldu.Şu ana kadar ki şampiyonlar ise şöyle:

Sene 

Şampiyon

1996

ABD

1997

ABD

1998

KANADA

1999

ABD

2000

FİNLANDİYA

2001

FİNLANDİYA

2002

İSVEÇ

2003

FİNLANDİYA

2004

ABD

2005

İSVEÇ

2006

ABD

2007

İSVEÇ

2008

İSVEÇ

Gelelim ülkemize: Ülkemizde inline hokey, Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu branşları arasında yer alıyor. Şu anda Türkiye’de hiç bir inline hokey ligi ve düzenli çalışan bir inline hokey takımı bulunmuyor.

Hazırlayan: Halil Alper Tokel

02.11.2008 21:06

Bu haberi arkadasinla paylas...
Hakkımızda | Site Haritası | ODTÜ | Bize Yazın | ©2008 ODTÜ Buz Sporları Topluluğu