AYIN KONUSU:AVRUPA'NIN 250 BÜYÜK KULÜBÜ...

Dünyada buz hokeyinin kulüpler bazında en üst noktası NHL olarak görülüyor. Peki, ABD ve Kanada takımlarının mücadele ettiği NHL dışında Avrupa’da buz hokeyinde hangi ülkeler kulüpler bazında daha önde? Bu ayın konusunda Avrupa’nın erkeklerde en iyi 250 kulübünün sıralamasını ele aldık…

Öncelikle belirtmek gerek ki Amerika ve Kanada’da olduğu gibi Avrupa’da da buz hokeyi ilgi çekiyor ve İskandinav ülkeleri ve Rusya başta olmak üzere buz hokeyi kültürüne ve geçmişine sahip olan ülkeler Amerika ve Kanada ile mücadele edecek güce sahipler.
Bu sene düzenlenen IIHF Dünya Şampiyonası Top Division finalinde Kanada’yı yenerek şampiyon olan Rusya bu gerçeği hepimize bir kez daha hatırlattı her halde.
Aslında bir sınıflandırma yapıldığında Avrupa’nın 3 ana bölüme ayrıldığı çok açık. Eski Doğu bloku üyeleri ile birlikte başta Rusya olmak üzere Doğu Avrupa, buz hokeyinin lokomotiflerinden İskandinavya ve son olarak da Orta-Batı Avrupa.

Hokey severleri hokey istatistikleri ile buluşturan ve çoğunluğu Fransızca olarak yayınlanan www.hockeyarchives.net tarafından her sene hazırlanan Avrupa Top 250 listesi bu sene de Avrupa’nın en güçlü 250 kulübünü sıraladı. Sıralamada herhangi bir Türk takımı yer almadı. Sıralamanın tepesine bakıldığında ise 2006–2007 sezonunda Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nı kazanan Rus Ekibi Salavat Yulaev Ufa’yı görüyoruz. Onun ardından İsviçre’nin HV 71 Jönköping 2. ve geçen sene Avrupa Kulüpler Kupası Şampiyonluğu’nu kazanan Rus ekibi Metallurg Magnitogorsk 3. olarak listede yer alıyor.
İlk 10 sıraya göz atıldığında ise 6 Rus takımı Rusya’nın kulüpler bazında lider ülke olduğunu ilan eder gibi. 6 Rus ekibinin yanı sıra ilk 10’da 2 Finlandiya, 1 İsveç ve 1 İsviçre takımı yer alıyor. Yani ilk 10 sırayı 1 İsviçre ekibi dışında Rusya ve İskandinav ülkeleri domine etmiş durumda.
            Listenin geneline bakıldığında yine Rusya toplam 43 takım ile Avrupa Top 250’ye en çok takım sokan ülke konumunda. Onu 31 takım ile İsveç, 28 takım ile Almanya, 24 takım ile Çek Cumhuriyeti, 21 takım ile İsviçre ve 20 takım ile Finlandiya izliyor.
Türk takımları için ise şöyle bir çıkarım yapılabilir. Listede 43 Rusya takımı bulunduğuna ve Rusya Super Ligi’nde 20 takım yer aldığına göre Rusya’nın 2. veya 3. düzey liginde mücadele eden ve toplemda 244. sırada yer alan “Kristall Elektrotsal” takımı bile Türk Buz Hokeyinin önünde yer alıyor. Listenin son sırasında ise Fransa’nın “Dijon” takımı bulunuyor. Dijon da geçtiğimiz sene Fransa’nın en üst ligi olan Ligue Magnus 8. olmuştu.
            Ülkelerin takım sayılarına göre sıralaması ise şöyle oluşuyor:

RUSYA 43
İSVEÇ 32
ALMANYA 28
ÇEK CMH. 24
İSVİÇRE 20
FİNLANDİYA 20
SLOVAKYA 13
DANİMARKA 9
FRANSA 8
İTALYA 8
BELARUS 8
İNGİLTERE 7
AVUSTURYA 7
NORVEÇ 6
POLONYA 3
KAZAKİSTAN 3
LETONYA 3
HOLLANDA 1
MACARİSTAN 1
UKRAYNA 1
SLOVENYA 1

Sıralamanın tamamına buradan veya http://www.hockeyarchives.info/eur2008.htm adresinden ulaşabilirsiniz...

 

Hazırlayan: Halil Alper Tokel

02.09.2008 12:48

Bu haberi arkadasinla paylas...
Hakkımızda | Site Haritası | ODTÜ | Bize Yazın | ©2008 ODTÜ Buz Sporları Topluluğu