PAK...HERKES PEŞİNDEN KAYIYOR.

Hokey pakı nedir?Bu soruyu cevaplamak çok kolay, ama kullanılan çok çeşitli paklar olması bu soruyu biraz karmaşıklaştırıyor.Genel olarak, pak hokey ve benzeri oyunlar oynanan nesne olarak tanımlanabilir.Kabaca örnek vermek gerekirse,  tarih boyunca bir kalıp buz, tahta, buruşturulmuş süt kutuları ya da silikon bir top bazen pak olarak adlandırılmıştır.Ancak, bugünün dünyasında “pak” kelimesi artık tabanı 7,6 cm çapında bir daire ve yüksekliği 2,54 cm olan bir silindir disk için kullanılıyor.Yani hepimizin bildiği, buz hokeyinde kullanılan pak. Pakın bütün diğer özellikleri, boyutları ve ağırlığı ise hokeyi oynayanlara ve ne türde bir hokey oynandığına göre şekilleniyor.Pakın ve hokeyin kökenleri çok tartışmalı bir konu aslında.Şu su götürmez bir gerçek ki, insanların bir top ve sopa ile birbirlerine karşı oynadıkları bu oyunun izleri çok farklı coğrafyalarda görülmekte.(Mısır, Yunan, Roma, Avrupa, Kanada, ABD ve tüm dünya!) Ama “pak” kelimesi ise başlı başına gizem dolu. Bazıları pakların adını Shakspeare’in gece yarısı rüyalarındaki karakterinden aldığını söylerken, bazıları da bunu kesinlikle reddediyorlar ve “pak” kelimesinin İngilizce’deki “poke” (dürtmek) sözcüğünden geldiğini savunuyorlar. Bugünün hokey dünyasında ise bu iki olasılıktan hangisinin doğru olduğunun önemi yok aslında. Hokeyciler pakın peşinden tüm hırslarıyla kayıp gol atmaya uğraşırken, izleyenler de pakın hızıyla ve hokeyin güzelliği ile ilgileniyor.Pak çeşitlerine gelince…Air paklar, NHL buz hokeyi pakları, özel tasarlanmış paklar, roller hokey pakları, salon hokeyi pakları, plastic paklar…Tüm bunlar nereden geliyor?  Aslında, hokey paklarının hikayesi hokeyin buz üzerinde oynanmaya başladığı zaman başlar.O zamanlar şimdi çim hokeyindekiler gibi lastikten yapılmış sert toplar kullanılmaktaydı.Ama aslında, Hurley topunun, pakın bir nevi öncülü olduğu düşünülüyor.(Hurley sopalarla ve topla oynanan bir tür takım oyunudur.) Hurley topunun üstü ve altı daha kolay kayması için çıkarılmış ve böylece gereğinden fazla sekmesi önlenmiştir.Yani tıpkı pakta olduğu gibi.Pakın da altı ve üstü düz olduğu için kayması kolaydır.   

Hokey pakları 100-150 yıl once şimdiki yapılarından farklıydı tabii ki.Ama deneme yanılma yöntemi sayesinde bugünkü 3 inchlik çap, 1 inchlik kalınlık  ve 156-170 gramlık ağırlık o zaman da standarttı.Gelelim bugüne…Dünyanın en prestijli buz hokeyi ligi NHL’de InGlassCo yapımı, pişirilmiş kauçuk paklar kullanılıyor.Viceroy ve Converse de pak üretimi gerçekleştiren büyük şirketlerden. Bütün paklar ABD ve Kanada’da üretilmiyor tabii ki. Çoğu hokey pakı 200li yılların üretim devi Çin’de ya da Doğu Avrupa ülkelerinde üretiliyor.Ancak, bunların kalitesi de hesaba katılmalı.ABD ve Kanada’da üretilen paklar diğer ülkelerdeki işlemlerin aynısı kullanılarak üretilmekte ama sorun şu ki doğu ülkeleri kaliteli ham madde kullanmıyorlar, bu da formülleri ne olursa olsun pakların kalitesini etkiliyor.
Buz hokeyi pakları, kullanılan ham maddeler nedeniyle, ilk günden itibaren siyahtır. Sentetik ve doğal kauçukla birlikte pakın içini dolduran kısım(kömür tozu veya karbon) pakın %90 ını oluşturuyor.Geriye kalan %10luk kısmı, paka sertliğini veren sülfür ve anti-oksitler oluşturuyor.Kauçuk silindir şeklindeki bir kaba dökülüyor ve daha sonra resmi ölçülere göre şekillendiriliyor. Bu safhada şekil vermek kolay çünkü pişirilmeden önce kauçuk oldukça yumuşak.  Daha sonra 150 derecelik bir fırında 22 dakika süreyle pişiriliyor.Son olarak da süsleme amaçlı baskı ve kenar şekillendirmeleri yapılır.
Özel yapım paklar pazarlama açısından da büyük önem taşımakta.Hem hediye olarak hem de anı olarak çokça üretilmekte ve satın alınmakta.Etiketler ve logolar aslında sporu takım sahipleri ve pazarlama uzmanları için kar edilebilir yapıyor. Özel paklar ve roller hokey pakları bugüne kadar pakın dış etmenlerden nasıl etkilendiğini gösteriyor. Şu ana kadar çok farklı amaçlarla farklı paklar üretilmiş.İşte bunlardan bazıları:Hatıra pakları, gerçek çikolatadan yapılan çikolata paklar, çocuk köpükleri, ödül olarak altın paklar ve süper paklar …

02.08.2008 16:10

Bu haberi arkadasinla paylas...
Hakkımızda | Site Haritası | ODTÜ | Bize Yazın | ©2008 ODTÜ Buz Sporları Topluluğu